ul. Północna 2
45-805 Opole

+48 664 316 070
biuro@fundacjalse.pl

2016

120 LAT IZBY ROLNICZEJ

test

Obchody 120 lecia izb rolniczych

Uroczystą Konferencją samorząd rolniczy rozpoczął obchody Jubileuszu 120 lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej oraz 20 lecia reaktywacji izb rolniczych. W przeddzień 130 rocznicy urodzin patrona Wielkopolskiej Izby Rolniczej hrabiego Aleksandra Szembeka, w Siemianicach. To wieś granicząca z Opolszczyzną , w jego rodzinnej miejscowości (powiat kępiński) odbyło się spotkanie poświęcone historii izb rolniczych na ziemiach polskich. W spotkaniu udział wzięli delegacje samorządu rolniczego z całej Wielkopolski oraz z Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej, Lubuskiej Izby Rolniczą i Izby Rolniczej w Opolu.

 


Po mszy Świętęj w intencji dr Aleksandra hr. Szembeka delegacje przedstawicieli samorządu rolniczego, samorządu województwa oraz przybyli goście złożyli wiązanki kwiatów na grobie dr Aleksandra hr. Szembeka. Potem  odbyła się Konferencja, podczas której jej uczestnicy  mogli wiele dowiedzieć się o początkach samorządu rolniczego w Wielkopolsce i jego współtwórcy Aleksandrze Szembeku. O jego działalności politycznej oraz zasługach całego rodu Szembeków opowiedział w wykładzie pt. „Hrabia Aleksander Szembek – ludowy hrabia” Paweł Grzesiak doktorant Uniwersytetu Opolskiego.

 

Organizatorem Konferencji była Wielkopolska Izba Rolnicza przy wsparciu Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego i Wójta Gminy Łęka Opatowska Adama Kopisa oraz Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej, Lubuskiej Izby Rolniczą i Izby Rolniczej w Opolu. Konferencja rozpoczyna cykl spotkań, konferencji naukowych, prelekcji, wystaw oraz różnego rodzaju wydarzeń, które zorganizowane zostaną w 2016 roku. Spotkania te będą miały na celu nie tylko przybliżenie historii samorządu rolniczego, ukazanie różnorodności polskiego rolnictwa oraz wypracowanie kierunków działań na przyszłość.

 

oprac. HW