ul. Północna 2
45-805 Opole

+48 664 316 070
biuro@fundacjalse.pl

 „Być kobietą. Wyzwania nowoczesnej rolniczki”. Po takim hasłem Izba Rolnicza w Opolu  5 marca 2020 roku zorganizowała spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt rolniczek oraz przedstawicielek instytucji otoczenia rolnictwa. Trzeba przyznać, że było to wyjątkowe spotkanie, które wymyśliły kobiety przy kawie a rolnicy z władz izby postanowili je zrealizować..

Trawiące parę godzin spotkanie obfitowało w wykłady, warsztaty i prezentacje przygotowane przez profesjonalistki w dziedzinie zdrowia i urody, stylu życia, zdrowego odżywiania oraz osiąganie życiowych celów.

Było też trochę relaksu z piosenką na żywo, które podarował Paniom duet wokalno-gitarowego Damian Szymański i Sergiusz Muszyński. A na zakończenie spotkania były życzenia i kwiatek od zarządu Izby Rolniczej w Opolu.

To była największa impreza branży energetycznej w Polsce!

8000 zwiedzających i 176 firm z 14 krajów – to bilans targów odnawialnych źródeł energii ENEX. Wśród wystawców byli także przedstawiciele Opolszczyzny.

Na kieleckiej wystawie Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - OZE była ponad 30 osobowa grupa samorządowców i rolników z Opolszczyzny. Dwudniową wyprawę do Kielc dzięki wsparciu Andrzeja Buły marszałka województwa zorganizował Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Współorganizatorami podroży byli Fundacja Oświecony i Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Co ciekawe dla jej uczestników interesujące rozwiązania w czasie specjalnej prelekcji przedstawiła Fundacja Oświecony.

Co ważne, ci, którzy skorzystali z oferty wyprawy na targi ENEX tego żałowali, ponieważ było to nie tylko zdobywanie wiedzy o trendach rozwoju energii odnawialnej, ale była to także okazja do poznania nowoczesnych rozwiązań stosownych w gminach i zagrodach.

Uczestnicy ekologicznej wyprawy na Tragi ENEX mieli atrakcję zwiedzania i nocowania w unikatowym zabytkowym obiekcie, prawdopodobnie jedynym takim Europie –ZAMKU SOBKÓW w powiecie jędrzejowskim. Tam też było trochę ekologicznie i trochę po rycersku.

H.W.

Opolscy rolnicy i mieszkańcy Opola tłumnie przybyli do siedziby Izby Rolniczej, aby skorzystać z doradztwa. Pierwszym wydarzeniem było szkolenie dotyczące uboju na własne potrzeby. To wiedza nie tylko o przepisach, ale i droga do zdobycia certyfikatów dla hodowców zwierząt w gospodarstwie. Zajęcia bardzo interesująco przeprowadziła Małgorzata Paciepnik zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu.

Drugim nie mniej ważnym wydarzeniem była konferencja przygotowana przez PROBIOTICS Polska, spółkę DATI oraz Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów we współpracy z Izbą Rolniczą. Jej tematem były: ,,Probiotechnologia w uprawach, chowie i hodowli, ochronie środowiska, gospodarstwie domowym, zdrowiu człowieka’’. Fundacja Ludzie Środowisko i Ekologia , Izba Rolnicza oraz Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów publikują relacje filmowe z tych wydarzeń na stronach internetowych.

H.W.

Styczeń 2020 Żelazna.Prawie 100 kobiet i zabawa do białego rana - o tym zapewne marzy każdy facet. Jednak na tę imprezę drzwi dla panów są zamknięte. Wyjątek stanowią ci, którzy obsługują Panie w przebraniu damskim w kuchni. W Żelaznej kobiety z inicjatywy KGW z kilku wsi Gminy Dabrowa postanowiły, że będą pielęgnowały karnawałową tradycję i doskonale się bawiły. A to wszystko za sprawą Babskiego Combra. Zabawa była świetna, jak na karnawałowe szaleństwo przystało. Jednak jak podkreślały Panie, przy i po powrocie do domu na pewno przydało się silne, męskie ramię. Więcej w relacji filmowej Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia.

Ochrona środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń jest jednym z głównych wyzwań współczesności. Rośnie liczba zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, emisje przemysłowe zatruwają powietrze, ale także niewłaściwe nawożenie, niszczenie gleby środkami chemicznymi to ogromne zagrożenie dla środowiska. Aby odwrócić ten trend należy działać już dziś.

Na ten problem uwagę zwróciła także opolska wieś.  I dlatego hasło,, W trosce o środowisko,, można nadać tegorocznym spotkaniom Związku Śląskich Rolników. Co ciekawe, to sami śląscy rolnicy podkreślają, że mają ogromną role w przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom w otaczającym nas środowisku.

Na początku 2020 roku Związek Śląskich Rolników zorganizował kilka zebrań . Między innymi zaplanowano spotkania podarzy w Głogówku, w Zawadzie k/Opola, w Pawłowiczkach, w Walcach, w Suchodańcu i powiecie Racibórz w Bieńkowicach oraz w Sternalicach i w Ligocie Górnej.

H.W.

Zorganizowane 15 12 2019r we Wrocławiu przez Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów i DATII sp. z o.o. w Sektorze Trzecim, świąteczne warsztaty PROBIOTY to były nie tylko naukowe prelekcje, ale także i animacje dla całej rodziny!  A wszystko po to, aby nie tylko pokazać jak należy dbać o zdrowie. W czasie warsztatów PROBIOTY, można było także spróbować zdrowej żywności produkowanej na Dolnym Śląsku i posłuchać interesujących wykładów. Wykładowcami byli: dr Irena Dawidiuk, mgr Małgorzata Jońca, mgr Joanna Knychalska, dr inż. Jan Sadło i mgr Michał Morelowski.
I co ciekawe! W czasie warsztatów można było dowiedzieć się, że spożywanie zdrowej żywności to właściwy drogowskaz do zdrowia.

H.W.

Politechnika Opolska. Międzynarodowe Warsztaty 13 12 20

Czysta woda ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia ludzi i dobrostanu zwierząt, jak i stanu naturalnych ekosystemów. Wprawdzie azot jest ważnym składnikiem pokarmowym, pomocnym w uprawie roślin i zbóż i przyczyniającym się do ich wzrostu, jednak w wysokich stężeniach jest szkodliwy dla ludzi i przyrody. I dlatego Unijna Dyrektywa azotanowa ma na celu ochronę, jakości wód w całej Europie przez zapobieganie przedostawaniu się azotanów pochodzenia rolniczego do wód gruntowych i powierzchniowych i zachęcanie do stosowania dobrej praktyki rolniczej. I na to zwrócono uwagę w czasie kolejnych Międzynarodowych Warsztatów na Politechnice Opolskiej. Konferencja Naukowa zatytułowana,, Nowe dyrektywy unijne dla w świecie nauki – dyrektywa azotanowa a jakość surowców do produkcji żywności.’’

Organizatorem Warsztatów byli: Towarzystwo Przyjaciół Politechniki Opolskiej, Katedra Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

H.W.