Już kilkadziesiąt tysięcy polskich rolników wykorzystuje w polu i zagrodzie probiotechnologię. Rośnie też grupa gospodarzy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, która współpracuje z Dolnośląskim Centrum Mikroorganizmów wprowadzając probiotechnologię do produkcji roślinnej i zwierzęcej. 20 lutego br. dzięki DCM kolejna grupa rolników odwiedziła Instytut Technologii Mikrobiologicznych w Turku i Wytwórnię Probiotyków w Bratuszynie.
ITM – Instytut Technologii Mikroorganicznych jest jednostką badawczo-rozwojową Stowarzyszenia EkosystEM – Dziedzictwo Natury, członka i lidera Polskiego Klastra Mikrobiologicznego – ProBioClustra. Działania Instytutu skupione są na zintegrowanym podejściu do oceny, jakości środowiska oraz związanej z nim kondycji gleby i roślin uprawnych, a także bezpieczeństwa i jakości żywności. Szczególny obszar zainteresowań badawczych stanowią zastosowanie procesów fermentacyjnych oraz innych technologii opartych na wyselekcjonowanych pożytecznych mikroorganizmach, wszędzie tam gdzie istotne jest stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Natomiast w Wytwórni Probiotyków w Bratuszynie rolnicy mogli zobaczyć jak produkuje się ProBio Emy i przypomniano im - CO TO JEST PROBIOTECHNOLOGIA? Czyli to, że Probiotechnologia to technologia mikrobiologiczna oparta na naturalnym procesie fermentacji niskotemperaturowej. Jej dobroczynne działanie wynika z synergii i współdziałania pożytecznych mikroorganizmów.
Działania DCM i Probiotics Polska wspiera także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Niebawem pokażemy i powiemy o tym w relacji filmowej Fundacji z Bratuszyna. Dowiemy się z niej jak wykorzystywać probiotechnologię, która nie jest kosztownym dodatkiem do gospodarstwa, ale stosowanym w zamian co raz większego i droższego wykorzystywania środków chemicznych. I właśnie to powoduje skuteczną ochronę środowiska - zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. A przede wszystkim oddajmy ZIEMI to, co jej się należy!