ul. Północna 2
45-805 Opole

+48 664 316 070
biuro@fundacjalse.pl

Na polach i w gospodarstwie Bernarda Marksa koło Krapkowic i w całym regionie trwają tegoroczne trudne kukurydziane żniwa.

Tymczasem mino pandemii  koronawirusa  i tego, że Biuro Izby Rolniczej w Opolu będzie ZAMKNIĘTE dla obsługi petentów do odwołania to nie oznacza, że nie rozwiązuje problemów rolników i opolskiej wsi. Marek Froelich Prezes Izby Rolniczej w Opolu przypomina, że  na  Opolszczyźnie odbyło się kilka protestów mniejszych lub większych, które popiera izba. Także gospodarze  Opolszczyzny popierają działania izby rolniczej w Opolu, ponieważ sytuacja wielu gospodarstw jest trudna.

Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia  i Izba rolnicza przypomina, że do 30 listopada 2020 roku trwa powszechny spis ropnych i każdy rolnik powinien się spisać, to jest obowiązek każdego dobrego gospodarza.

Spis ropny służy przede wszystkim naszym gospodarzom i ma duże znaczenie dla wypracowania polityki rolnej nie tylko w naszym kraju, ale także działaniach Unii Europejskiej.

15 10 2020 Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Aleksander Bomberski Krajowy Broker Innowacji Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Warszawie przedstawił producentom rolnym główne założenia działania „Współpraca” w ramach PROW 2014-2020. Było to kolejne szkolenie w czasie, którego uczestnicy mogli dowiedzieć się, jakie są założenia funkcjonowania Grup Operacyjnych i metody tworzenia lub rozwoju krótkich łańcuchów dostaw. W czasie spotkania Alessander Bomberski i dr Mariusz Drożdż broker innowacji SIR z OODR w Łosiowie, przekonywali zebranych do skorzystania z tej propozycji, która powoduje wzrost opłacalności produkcji żywności w gospodarstwach rolnych i sprzyja skróceniu drogi z pola na stół zdrowej polskiej żywności.

8 października 2020 r w Zakrzowie gmina Polska Cerekiew odbyła się konferencja „Dobre praktyki rolnicze w walce z suszą. Zielony Ład”. To kontynuacja działań, które rozpoczął w ubiegłych latach Bogusław Berka prezes raciborskiego Agromaxu, które współorganizuje konferencję. – To była bardzo ważna debata, gdzie przypominano, iż trzeba wypracować nowoczesne i konkurencyjne metody zagospodarowania zasobów wody i jak wdrażać oszczędne rozwiązania jej wykorzystania. Więcej informacji w programie Nasza Śląska Wieś zrealizowanym w czasie konferencji przez Fundacje Ludzie Środowisko Ekologia.

W Izbie Rolniczej w Opolu zorganizowano konferencję poświęconą największemu ostatnio problemowi rolników na Opolszczyzny – walce z gryzoniami. W spotkaniu o skutecznych metodach ich zwalczania ciekawe o tym mówił dr Ulrich Völker z firmy AKRA Karner Dungerproduktion, zajmującej się między innymi produkcją ekologicznych preparatów ograniczających populację myszy. Ze względu na sytuację epidemiologiczną liczba rolników uczestniczących w konferencji uczestniczyło była ograniczona. I co ważne wielu postanowiło skorzystać z tej oferty aby sprawdzić preparat w polu i zagrodzie. Współorganizatorem konferencji był Andrzej Kotowicz z firmy AGRO-KOMBI. W czasie konferencji przedstawiano preparat z dwuletnimi badaniami inny sposób ja mówią Austriacy bardziej humanitarny, nieszkodzący środowisku i zmniejszający szybko populacje myszy.

Rolnicy z Opolszczyzny na Górze św. Anny  uczestniczyli w Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony ziemi.

W tym roku organizatorem dożynek był dekanat bialski. Jego przedstawiciele tworzyli liturgiczną służbę ołtarza. W śpiewie wspierały ją Bialska Orkiestra Dęta oraz parafialny chór św. Walentego z Łącznika..

Dożynkowej mszy świętej przewodniczył bp Andrzej Czaja, Ordynariusz Diecezji Opolskiej. Rolnicy i przedstawiciele władz samorządowych nie mają wątpliwości, że mimo trudnego roku było, za co Bogu  dziękować.

Na zakończenie mszy św. rolnicy przekazali symboliczny bochen chleba : strażakowi, leśnikowi i górnikowi. W dożynkach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i rządowych.

Domowe nudle z rosołem, roladę wołową z modrą kapustą i szarymi kluskami, pranzunki, semelklejzy, czyli kluski kładzione z bułki i pańczkraut- takie specjały robiono w Kolanowicach w czasie warsztatów kulinarnych pn. “Tak warzyły Nasze Ołmy”. Te inicjatywę realizowaną przez Koło Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim wsparł marszałek Andrzej Buła w ramach projektu współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, promującego ideę Opolskie ze smakiem i dziedzictwo kulinarne opolskie. W czasie warsztatów Ołmy, córki, zięciowie, synowe, dzieci i wnuki, wspólnie przyrządziły specjały śląskiej kuchni, które w regionie warzy się od pokoleń, Tym razem były to potrawy, które nazwano kuchnia dla zięcia. Trzeba przyznać, że były to udane i bardzo dobrze zorganizowane warsztaty nauki tradycyjnego przygotowania żywności, dań i potraw charakterystycznych dla Śląska Opolskiego.

Wyremontowane świetlice nowe kuchnie, wyposażenia miejsc spotkań, nowe wiaty i nowe drzwi do świetlic. Takie zdania realizują sołectwa na Opolszczyźnie w ramach Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.  Na ten cel marszałek województwa Andrzej Buła przeznaczył w ramach budżetu samorządu ponad 5 mln złotych. Jak przypomniał  we wsi  Gostomia Antoni Konopka, wicemarszałek województwa każde sołectwo w województwie w ciągu trzech lat otrzyma 5 tysięcy złotych. W lipcu w gminie Biała 10 sołectw otrzymało tablice i gratulacje za bardzo dobre wykorzystanie pieniędzy i wykonanie zadań w ramach Inicjatywy Soleckiej.

W dniach 15-17 czerwca  na Opolszczyźnie gościliśmy uczestników podroży studyjnej członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Małopolska. Tę smakowitą wyprawę do naszego regionu zorganizowało Stowarzyszenie Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich we współpracy Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego.

W Izbie Rolniczej zebrali się przedstawiciele porozumienia rolników Opolszczyzny. Dokonali oceny sytuacji rolnictwa na Opolszczyźnie oraz zajęli się problemami nurtującymi wieś. Miedzy innymi między innymi są nimi susza w północnej części województwa i plaga myszy na południu regionu.W czasie spotkania podjęto decyzję, że koordynatorem działań Porozumienia będzie Mariusz Olejnik prezes Opolskiego Związku Producentów Rolnych. 

,,Słoneczna Opolszczyzna’’ to program o wykorzystaniu źródeł energii odnawialnej w regionie. Informujemy o tym jak skorzystać z rad ekspertów i jak ekonomicznie wybudować bardzo dobrą instalację OZE. W programie pokażemy, że koszt produkcji żywności i chowu zwierząt to także koszt energii. We współpracy z Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego, Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, Fundacją Oświecony, Fundacją Ludzie Środowisko Ekologia i Stowarzyszeniem Sileziana pokazujemy, że energia ze słońca to droga do obniżenia kosztów produkcji w polu i zagrodzie. Zapraszamy od oglądania naszych programów.

Pandemia korona wirusa dotyka również rolnictwo. Wprawdzie na mniej zaludnionej wsi, łatwiej jest zachować dystans od ludzi to zarówno w polu i zagrodzie w wyniku zaistniałej sytuacji gospodarstwa rolne także odczuwają skutki pandemii. Już są problemy i to ogromem nie tylko, dlatego, że każde gospodarstwo to firma pod chmurką. Tymczasem gleba nie ma kwarantanny a dla rolnictwa korona wirus to nie jedynie zagrożenie. Kolejnym może być zapowiadana na ten rok susza. I co ważne, tworząc,, tarcze,, zapomniano o tych, co żywią naród. Starajmy się wspierać rodzimych producentów – apeluje Prezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich.

 „Być kobietą. Wyzwania nowoczesnej rolniczki”. Po takim hasłem Izba Rolnicza w Opolu  5 marca 2020 roku zorganizowała spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

Na spotkanie przybyło kilkadziesiąt rolniczek oraz przedstawicielek instytucji otoczenia rolnictwa. Trzeba przyznać, że było to wyjątkowe spotkanie, które wymyśliły kobiety przy kawie a rolnicy z władz izby postanowili je zrealizować..

Trawiące parę godzin spotkanie obfitowało w wykłady, warsztaty i prezentacje przygotowane przez profesjonalistki w dziedzinie zdrowia i urody, stylu życia, zdrowego odżywiania oraz osiąganie życiowych celów.

Było też trochę relaksu z piosenką na żywo, które podarował Paniom duet wokalno-gitarowego Damian Szymański i Sergiusz Muszyński. A na zakończenie spotkania były życzenia i kwiatek od zarządu Izby Rolniczej w Opolu.

To była największa impreza branży energetycznej w Polsce!

8000 zwiedzających i 176 firm z 14 krajów – to bilans targów odnawialnych źródeł energii ENEX. Wśród wystawców byli także przedstawiciele Opolszczyzny.

Na kieleckiej wystawie Odnawialnych Źródeł Energii ENEX - OZE była ponad 30 osobowa grupa samorządowców i rolników z Opolszczyzny. Dwudniową wyprawę do Kielc dzięki wsparciu Andrzeja Buły marszałka województwa zorganizował Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Współorganizatorami podroży byli Fundacja Oświecony i Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Co ciekawe dla jej uczestników interesujące rozwiązania w czasie specjalnej prelekcji przedstawiła Fundacja Oświecony.

Co ważne, ci, którzy skorzystali z oferty wyprawy na targi ENEX tego żałowali, ponieważ było to nie tylko zdobywanie wiedzy o trendach rozwoju energii odnawialnej, ale była to także okazja do poznania nowoczesnych rozwiązań stosownych w gminach i zagrodach.

Uczestnicy ekologicznej wyprawy na Tragi ENEX mieli atrakcję zwiedzania i nocowania w unikatowym zabytkowym obiekcie, prawdopodobnie jedynym takim Europie –ZAMKU SOBKÓW w powiecie jędrzejowskim. Tam też było trochę ekologicznie i trochę po rycersku.

H.W.

Opolscy rolnicy i mieszkańcy Opola tłumnie przybyli do siedziby Izby Rolniczej, aby skorzystać z doradztwa. Pierwszym wydarzeniem było szkolenie dotyczące uboju na własne potrzeby. To wiedza nie tylko o przepisach, ale i droga do zdobycia certyfikatów dla hodowców zwierząt w gospodarstwie. Zajęcia bardzo interesująco przeprowadziła Małgorzata Paciepnik zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Opolu.

Drugim nie mniej ważnym wydarzeniem była konferencja przygotowana przez PROBIOTICS Polska, spółkę DATI oraz Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów we współpracy z Izbą Rolniczą. Jej tematem były: ,,Probiotechnologia w uprawach, chowie i hodowli, ochronie środowiska, gospodarstwie domowym, zdrowiu człowieka’’. Fundacja Ludzie Środowisko i Ekologia , Izba Rolnicza oraz Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów publikują relacje filmowe z tych wydarzeń na stronach internetowych.

H.W.

Styczeń 2020 Żelazna.Prawie 100 kobiet i zabawa do białego rana - o tym zapewne marzy każdy facet. Jednak na tę imprezę drzwi dla panów są zamknięte. Wyjątek stanowią ci, którzy obsługują Panie w przebraniu damskim w kuchni. W Żelaznej kobiety z inicjatywy KGW z kilku wsi Gminy Dabrowa postanowiły, że będą pielęgnowały karnawałową tradycję i doskonale się bawiły. A to wszystko za sprawą Babskiego Combra. Zabawa była świetna, jak na karnawałowe szaleństwo przystało. Jednak jak podkreślały Panie, przy i po powrocie do domu na pewno przydało się silne, męskie ramię. Więcej w relacji filmowej Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia.

Ochrona środowiska naturalnego dla przyszłych pokoleń jest jednym z głównych wyzwań współczesności. Rośnie liczba zagrożonych gatunków roślin i zwierząt, emisje przemysłowe zatruwają powietrze, ale także niewłaściwe nawożenie, niszczenie gleby środkami chemicznymi to ogromne zagrożenie dla środowiska. Aby odwrócić ten trend należy działać już dziś.

Na ten problem uwagę zwróciła także opolska wieś.  I dlatego hasło,, W trosce o środowisko,, można nadać tegorocznym spotkaniom Związku Śląskich Rolników. Co ciekawe, to sami śląscy rolnicy podkreślają, że mają ogromną role w przeciwdziałaniu negatywnym zjawiskom w otaczającym nas środowisku.

Na początku 2020 roku Związek Śląskich Rolników zorganizował kilka zebrań . Między innymi zaplanowano spotkania podarzy w Głogówku, w Zawadzie k/Opola, w Pawłowiczkach, w Walcach, w Suchodańcu i powiecie Racibórz w Bieńkowicach oraz w Sternalicach i w Ligocie Górnej.

H.W.

Zorganizowane 15 12 2019r we Wrocławiu przez Dolnośląskie Centrum Mikroorganizmów i DATII sp. z o.o. w Sektorze Trzecim, świąteczne warsztaty PROBIOTY to były nie tylko naukowe prelekcje, ale także i animacje dla całej rodziny!  A wszystko po to, aby nie tylko pokazać jak należy dbać o zdrowie. W czasie warsztatów PROBIOTY, można było także spróbować zdrowej żywności produkowanej na Dolnym Śląsku i posłuchać interesujących wykładów. Wykładowcami byli: dr Irena Dawidiuk, mgr Małgorzata Jońca, mgr Joanna Knychalska, dr inż. Jan Sadło i mgr Michał Morelowski.
I co ciekawe! W czasie warsztatów można było dowiedzieć się, że spożywanie zdrowej żywności to właściwy drogowskaz do zdrowia.

H.W.

Politechnika Opolska. Międzynarodowe Warsztaty 13 12 20

Czysta woda ma ogromne znaczenie zarówno dla zdrowia ludzi i dobrostanu zwierząt, jak i stanu naturalnych ekosystemów. Wprawdzie azot jest ważnym składnikiem pokarmowym, pomocnym w uprawie roślin i zbóż i przyczyniającym się do ich wzrostu, jednak w wysokich stężeniach jest szkodliwy dla ludzi i przyrody. I dlatego Unijna Dyrektywa azotanowa ma na celu ochronę, jakości wód w całej Europie przez zapobieganie przedostawaniu się azotanów pochodzenia rolniczego do wód gruntowych i powierzchniowych i zachęcanie do stosowania dobrej praktyki rolniczej. I na to zwrócono uwagę w czasie kolejnych Międzynarodowych Warsztatów na Politechnice Opolskiej. Konferencja Naukowa zatytułowana,, Nowe dyrektywy unijne dla w świecie nauki – dyrektywa azotanowa a jakość surowców do produkcji żywności.’’

Organizatorem Warsztatów byli: Towarzystwo Przyjaciół Politechniki Opolskiej, Katedra Inżynierii Biosystemów Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki Politechniki Opolskiej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

H.W.