ul. Północna 2
45-805 Opole

+48 664 316 070
biuro@fundacjalse.pl

Święta, zwyczaje  i obrzędy  ludowe towarzyszą nam od stuleci. Są one świadectwem ciągłości naszych pięknych tradycji i naszej tożsamości, to nasze dziedzictwo, które należy ocalić od zapomnienia. Z takim zamysłem organizowany jest od 28 lat w Ośrodku  Kultury w Rudnikach Konkurs Plastyki Obrzędowej. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prac plastycznych związanych z obrzędowością i kultywowanymi  zwyczajami ludowymi w cyklu rocznym. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło143 uczestników reprezentujących  6 województw: opolskie, śląskie,  łódzkie, wielkopolskie, lubelskie. Przedstawili oni 169 prac, w tym 12 prac zbiorowych. Zgodnie z regulaminem dokonano oceny prac w czternastu regulaminowych kategoriach z podziałem na dorosłych twórców i dzieci. Nagrodami finansowymi, rzeczowymi i książkowymi obdarowano około 90 osób. Nagrody ufundowane zostały ze środków Gminy Rudniki, Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, Starostwa Powiatowego w Oleśnie, Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia, Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie i Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.

Nysa 7-8 11 2019

W czasie spotkania podsumowano konkurs ,, Fundusz solecki- najlepsza inicjatywa’’. I miejsce zdobyło sołectwo Brożec i 5000 złotych za projekt         ,, Stodola- nowoczesność z nuta tradycji’’. Było także ciekawe spotkanie o odnowie wsi z posłem Ryszardem Wilczyńskim – inicjatorem Opolskiego Programu Odnowy Wsi – to już ponad 20 lat skutecznego działania tego programu. Intersujące zajęcia przeprowadzili pracownicy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO, prof. dr hab. Ewelina Gudarowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz jak zawsze pełna energii i niezawodna na takich spotkaniach Grażyna Jałgos –Dębska, trenerka i animatorka społeczna, DAB- FHU szkolenie kompetencji.

W Licheniu odbyła się XI Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Pożyteczne mikroorganizmy dla nowoczesnego rolnictwa i zdrowia człowieka”.

Spotkanie rolników zorganizowano pod hasłem GRUNT TO ZDROWIE -Probiotechnologia w dobrych praktykach rolniczych. W konferencji uczestniczyli rolnicy z całego kraju, którzy w polu i zagrodzie postawili na probiotechnologię. Organizatorem konferencji byli Stowarzyszenie Ekosystem-Dziedzictwo Natury i Grupa ProBiotics Polska. Ciekawe były zorganizowane po każdym cyklu panele dyskusyjne rolników i ekspertów. W panelu o propbiotechnologi upraw rolniczych uczestniczył współpracujący z Dolnośląskim Centrum Mikroorganizmów prezes Izby Rolniczej w Opolu, Marek Froelich, rolnik z Opolszczyzny stosujący probiotechnologię w uprawach. W czasie konferencji przypomniano, że gleba i uprawy polowe potrzebują nie tylko klasycznej chemii. Środowisko oczekuje także wsparcia czynnika biologicznego – stosowania ulepszaczy gleby, biostymulatorów, czy pożytecznych mikroorganizmów.

H.W.

Na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zakrzowie zorganizowano po raz kolejny Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych – Agrofestiwal.

W tym roku do Zakrzowa przyjechało kilkuset wystawców. Pokazano ponad 700 sztuk królików różnych ras, prawie 400 gołębi, 80 sztuk kur, a także indory i po raz pierwszy bażanty. Można było także podziwiać owce, kozy i kilka ras koni. W trakcie wystawy odbyło się wiele imprez towarzyszących. W wystąpili między innymi Zespół Pieśni i Tańca Opole, kabaret Joanny Bartel. Był także występ grupy tanecznej., Pokazy jeździeckie i pokazy psów. Po raz pierwszy zaprezentowali się także producenci owoców, przed wszystkim smacznych jabłek z odbudowanych nowoczesnych sadow w Grudyni. Zorganizowano także panel dyskusyjny z udziałem przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Tradycyjnie podczas Agrofestiwalu wyróżnionym hodowcom zostały nagrody także puchary przyznane przez marszałka województwa opolskiego.

H.W

Na to pytanie próbowali odpowiedzieć 7 10 2019 roku specjaliści i przedstawiciele weterynarii rolnikom ( w tym dużej grupie hodowców świń) w czasie konferencji poświęconej Afrykańskiemu pomorowi świń (ASF), która zorganizowano w siedzibie w Izbie Rolniczej w Opolu. Podkreślono, ze na Opolszczyźnie ważne jest zaangażowanie rolników, firm oraz służb weterynaryjnych i inspekcji zaangażowanych w walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa. Zdaniem władz Izby Rolniczej w Opolu spotkanie to rozpoczęcie współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi zwiększeniem świadomości społecznej o ASF. W czasie konferencji zaprezentowano także system JanoBio, czyli kompleksowe rozwiązanie dla rolników dezynfekcji i bioasekuracji. Były też pokazy działania sprzętu do skutecznej bioasekuracji.

H.W.

Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie zorganizował dla przedsiębiorstw rolno-spożywczych, związków branżowych, grup producentów rolnych, samorządowców, przedstawicieli świata nauki i biznesu, rolników oraz przedstawicieli stowarzyszeń i partnerów SIR konferencję Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie i na obszarach wiejskich. Tym razem tematem spotkania było ”Wdrażanie innowacji w polskim rolnictwie na przykładzie grup operacyjnych EPI – mechanizm wsparcia w ramach działania „Współpraca. Konferencja miała na celu budowę sieci powiązań między sferą nauki i biznesu a rolnictwem oraz przyspieszenie transferu wiedzy i innowacji do praktyki gospodarczej. Ciekawe wykłady i prelekcje przeprowadzili brokerzy i przedstawiciele uczelni. Między innymi Sylwia Dudek z OODR w łosiowe dr hab. inż. Tomasz Ciesielczuk z Uniwersytetu Opolskiego, Jacek Lupa broker innowacji woj. śląskiego, Anna Walas broker innowacji w woj. Łódzkiego oraz prof. dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak z Politechniki Opolskiej. W konferencji uczestniczyła także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia, która jest partnerem SIR i promuje obszary wiejskie oraz działania na rzecz ich rozwoju.

5-6 10 2019 na Zamku Książęcym w Niemodlinie zorganizowano 9. Wojewódzkie Święta Karpia Opolskiego. Wszyscy, którzy odwiedzili Niemodlin i tę imprezę mogli spróbować przepysznego opolskiego karpia podanego na różne sposoby. Jakość gwarantował sam organizator Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania ,, Opolszczyzna,, .

W programie imprezy przewidziano konkursowe zmagania zawodowych kucharzy, ale też... "grubych ryb" opolskiej polityki i urzędników. Popis kulinarnych umiejętności przyrządzania zupy rybnej dali w sobotę Andrzej Buła - marszałek województwa opolskiego, Dorota Koncewicz - burmistrz Niemodlina, Stanisław Rakoczy szef Opolskiego PSL, Poseł Ryszard Wilczyński, Jarosław Gałęza dyr. Muzeum Wsi Opolskiej, Monika Ożóg, dyr. Muzeum Śląska Opolskiego i kandydatka do Senatu RP Danuta Jazłowiecka. Rozstrzygnięto już kucharski konkurs dla młodzieży szkól średnich. Wygrała go para uczniów z Wodzisławia Śląskiego. W niedzielę 9. Święto Karpia Opolskiego rozpoczęło się zawodami wędkarskimi organizowanymi na Stawie Zamkowym. Później odbył się konkurs kucharski dla seniorów. Była także będzie degustacja potraw z karpia. Imprezę i jej organizatorów wspierali miedzy innymi, marszałek województwa opolskiego, starosta opolski, burmistrz Niemodlina i, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa i Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

Perły kulinarne 2019 dla województwa opolskiego. Dwa medale targów dla producentów z sieci,, Dziedzictwo Kulinarne Opolskie’’. Trzy dni wspanialej prezentacji Opolszczyzny na targach w stolicy Wielkopolski. To efekt wspanialej promocji regionu i jego dziedzictwa kulinarnego na targach w Poznaniu.

I rzeczywiście nasi wystawcy mieli się, czym pochwalić a zdobyte dwa medale targów to ogromny sukces producentów Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolskie.

Medale Targów Smaki Regionów 2019 przyznano za salami z dzika dla firmy Leśniczówka z Gościejowic i za nalewki ,,Duch Kniei,, z firmy Nalewki Kresowe w Grodkowie.

Wspaniale na stoisku Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego prezentowano Nalewki Kresowe, potrawy a dziczyzny, kołocz śląski z piekarni wodnicki, wyroby i potrawy Spółdzielni Socjalnej "Pilszczanka", oleje z firmy Napus-Oil i miody z Gospodarstwa Pasiecznego Piotra Krękiewicza.

Wydarzeniem targów był tez finał krajowy konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów". Do województwa opolskiego trafiło aż 6 PEREŁ Kulinarnych. A kto je otrzymał i za co? To pokażemy w kolejnym filmie o sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie.

H.W.

Reprezentacja województwa opolskiego uczestniczyła w  dniach 14-15 września w Dożynkach Prezydenckich 2019, które odbyły się w Spale.

Prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser-Dudą przyjechał do Spały 15 września 2019 roku. Prezydent spalskie dożynki objął patronatem dożynki już po raz piąty. Prezydentowi i jego małżonce towarzyszyli starostowie dożynek -Adriana Harhaj z województwa warmińsko-mazurskiego i Zbigniew Kaszuba z województwa pomorskiego. Po mszy świętej przed spalskim drewnianym kościółkiem korowód dożynkowy przemaszerował na stadion.

Na stadionie postawiono Miasteczko Regionów, w którym prezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek. W tej scenerii do wyróżniających się należała reprezentacja Opolszczyzny. Nasze stoisko było niemal bez przerwy oblegane przez uczestników dożynek. I trzeba przyznać, że pracownicy Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego wraz z gminą Korfantów i jej sołectwami - Włodary oraz Puszyna spowodowali, że nasz region mógł być dumny z prezentacji w Spale. Relacje filmowa we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i fotoreportaże dla mediów społecznościowych wykonała Fundacja LŚE.

H.W.

Rolnicy z całego południa kraju uczestniczyli w Dniu Soi zorganizowanym przez Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Głubczycach i Top Farms Głubczyce oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu .

Prowadzący od dekady doświadczenia w uprawie tej ciepłolubnej rośliny na Opolszczyźnie naukowcy po raz kolejny zaprezentowali wyniki tych badań.

I co ważne plantacji soi w Polsce z roku na rok przybywa. W tym roku soją obsiano prawie 20 tyscy hektarów. Są też niezłe plony i coraz lepsze wykorzystanie w gospodarce polskiej soi bez GMO.

Również takie kraje jak Francja, Włochy , Ukraina, Słowacja, Słowenia i Niemcy uprawiają coraz więcej soi. W Niemczech ta uprawa zajmuje już 35 tysięcy hektarów. Na Opolszczyźnie najwięcej soi uprawia TOP FARMS Głubczyce.

Także na polach w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach można było zobaczyć stan upraw soi oraz dowiedzieć się o sposobach i efektach nawożenia. Wiele uwagi poświęcono metodom ochrony soi.

W tym roku na polach doświadczalnych SDOO Głubczyce zaprezentowano efekty i stan upraw pod 40 odmian soi. Można było także zobaczyć nowoczesny sposób zbioru soi i przekonać się , że soja to roślina z przyszłością dla polskiego rolnictwa. Fundacja LSE we współpracy z Opolskim Związkiem Producentów Rolnych przygotowała d relacje filmową tego wydarzenia do upowszchniania w mediach społecznościowych .

31 08 2019 DOŻYNKI GMINNE w Czarnolesie.

Gmina Skoroszyce licząca 10 sołectw zorganizowała wspaniale dożynki w sołectwie Czarnolas. Trzeba przyznać, że ta wieś licząca ok. 400 mieszkańców z sołtysem i radą sołecką oraz OSP przy wsparciu gminy przygotowała bardzo dobrze obchody tegorocznego Święta Plonów. Była tradycja dzielenia się chlebem i wspaniała zabawa dla dzieci oraz dorosłych. A za rok Gminne Święto Planów zorganizuje wieś Brzeziny ze swoja śliczną ,,długonogą’’ , Panią Sołtys. Za tydzień - 8 września - mieszkańców gminy Skoroszyce i koronę dożynkową z Czarnolasu zobaczymy na dożynkach wojewódzkich w Lewinie Brzeskim. Zapraszamy tam wszystkich mieszkańców regionu. Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia wspólnie Urzędem Marszałkowskim i Izbą Rolniczą w Opolu uczestniczyła w tej imprezie.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Maciejów Miodowa Kraina wspólnie z Pasieką Zarodową Maciejów, gmina Kluczbork, Samodzielnym Kołem Gospodyń Wiejskich w Maciejowie i Sołectwem po raz 12. zorganizowało 17 sierpnia 2019 ,,Maciejowskie Miodu Smakowanie’’. Był to niezwykły festyn mieszkańców w ,, Krainie Mlekiem i Miodem Płynącej’’. Przypomniano także dokonania księdza Jan Dzierżona. Miedzy innymi to, że jednym jego z najważniejszych dokonań było „uruchomienie” gniazda pszczelego, które umożliwiło wgląd w życie owadów, a przez to dokonanie wielu odkryć. Ks. Jan Dzierżon jest postacią ponadczasową, która w jednej osobie potrafiła połączyć wiarę i naukę oraz udowodnić, że nie muszą się one wykluczać. To był niezwykły kapłan i naukowiec, który poznał świat pszczół i otworzył go dla innych. Z tych dokonań korzysta dziś i słynie Pasieka Zarodowa w Maciejowie. Można się było o tym przekonać w czasie Maciejowskiego Miodu Smakowania i poznawania pracy pszczelarzy oraz próbowania miodu z pasieki, która jest także członkiem Sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie.

I co ważne w tegorocznym smakowaniu było udane miodobranie i zabawa dla wszystkich którzy przyjechali do Maciejowa. Gości bawiła wspaniale - przy spożywaniu słodkiego miodu i potraw oczywiście z miodowym dodatkiem przygotowanych przez Panie z KGW w Maciejowie - orkiestra dęta z Łowkowic. Gratulujemy pomysłu i wspanialej promocji regionu oraz Dziedzictwa Kulinarnego Opolszczyzny.

24 08 2019 Karłowice. 200 Dorosłych biegaczy i ponad 80 dzieci wystartowało w I Biegu po miód. Była to wspaniała impreza rekreacyjna sportowa. Organizatorem biegu bili Stowarzyszenie Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej im ks. dr Jana Dzierżona, oraz Rada Sołecka z sołtysem Jolanta Bernacka. Biegacze tej słodkiej imprezy rywalizowali na dystansie 5 i 10km, Życzeniami dla zawodników start do biegu zaingerował Roman Kolek wicemarszałek województwa opolskiego. Po 18 minutach i kilku sekundach na mecie biegu, jako pierwszy zameldował się Rafał Gorbenko, a po 34 minutach na mecie pojawił się zwycięzca biegu głównego na 10 Mazurkiewicz Dawid. Dzieci startowały na boisku na krótkim dystansie,. Zawodom patronował Andrzej Bula Marszalek Województwa Opolskiego. Organizatorów zawodów wsparło wielu sponsorów. Otrzymali także wsparcie finansowe z Urzędu Marszałkowskiego i od Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia. Nagrody w kategorii Open biegaczom wręczali Jolanta Bernacka sołtys wsi Karłowice i Henryk Wawer prezes Zarządu Fundacji LŚE.

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie odbyło się 30 lipca 2019 roku spotkanie dotyczące powstania nowego fotowoltaicznego klastra energetycznego, który będzie skupiał producentów energii ze słońca. W spotkaniu uczestniczyli: kierownictwo uczelni, przedstawicie urzędu marszałkowskiego, samorządowcy oraz przedstawiciele firm specjalizujących się w budowie małych i dużych instalacji fotowoltaicznych.. Celem tej inicjatywy jest to, aby Słoneczna Opolszczyzna stała się przykładem, dla czego kraju wyprztykania energii ze słońca. Czy możliwe,? Wydaje się, że tak! Podkreślali to dzisiaj uczestnicy spotkania między innymi Czesław Biłobran prezes Nyskiej Energetyki Cieplnej i Antoni Konopka radny Sejmiku Województwa Opolskiego i co ciekawe W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie trwają przygotowania do wdrożenia innowacyjnego projektu „Sustainable University – PWSZ w Nysie”. Nyska Uczelnia będzie budować elektrownię fotowoltaiczną wraz ze stacjami ładowania samochodów i innych pojazdów na własnych parkingach. Impulsem do działania władz PWSZ w Nysie jest inwestycja firmy UMICORE – związanej z branżą elektromobilności - na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest-Park Podstrefa Nysa Radzikowice – Goświnowice. Uczelnia w Nysie wpisuje się w globalne działania na rzecz ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz zmniejszenia oddziaływania na środowisko. Nasz region należy do obszarów w Polsce o najwyższym potencjalne fotowoltaicznym. I to nie tylko trzeba, ale należy wykorzystać – wynika z podsumowania spotkania w Nysie.

27 – 28 07 2019 – Opole kusi smakami regionu. Można poznawać i próbować zdrowa opolską żywność. Przede wszystkim wspaniale prezentują się członkowie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Opolskie, Koła Gospodyń Wiejskich i gospodarstwa rolne produkujące zgodnie z naturą – zdrowo i ekologiczne. Można spróbować, kupić także miody z Gierałcic czy słynnego Maciejowa. Wiele produktów ze znakiem sieci Dziedzictwo Kulinarne. Miasto Opole promuje zdrową żywność razem z KOWR pod hasłem,, POLSKA SMAKUJE”. Sporą grupę stanowią producenci, których wspierają i promują: Samorząd Województwa Opolskiego i Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna.

16 lipca 2019 roku w Izbie Rolniczej w Opolu odbyło się spotkanie przedstawicieli kilku organizacji rolniczych wchodzących w skład Porozumienia Rolników Opolszczyzny. Zajęto się przede wszystkim problemem suszy na Opolszczyźnie, szacowaniem szkód suszowych, niepotrzebnym i szkodliwym w obecnej sytuacji klimatycznej zazielenieniem, które nie sprzyja łagodzeniu skutków anomalii pogodowych także problemem rybaków w regionie, których susza dotyka na kilku tysiącach hektarów stawów hodowlanych. Susza spowodowała przede wszystkim niskie plony rzepaku. Problemem jest tzw. zaolejenie, które nie przekracza 36-37 %, co stanowi spory problem, ponieważ większość zakładów potrzebuje zaolejenia przynajmniej na poziomie 40%. Jeżeli większość nasion rzepaku będzie takiej, jakości, to w skali kraju może być spory problem dla przetwórstwa tłuszczowego. Uczestniczący w spotkaniu rolnicy byli zawiedzeni, że mimo zaproszenia nie przybył wojewoda lub wyznaczeni przez niego urzędnicy, aby wysłuchać informacji o sytuacji w regionie i udzielenia odpowiedzi rolnikom. Porozumienie wystosowało pisma do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, które podpisali wszyscy członkowie porozumienia. H.W.

Powstaje kilka filmów o członkach Sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie. Filmy produkuje Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Z kamerami i aparatem odwiedziliśmy pierwszych producentów - członków sieci – Kozi Dar w Chudobie i Tawernę Pod Kotwica w Kadłubie Wolnym, a w Żabińcu koło Kluczborka przyglądaliśmy się produkcji wyrobów z dziczyzny i produkcji wędliniarskiej. Natomiast w Gierałcicach odwiedziliśmy pasiekę i pszczoły Szczepana Małego – rolnika i niezwykłego pszczelarza. Producentem serii filmów jest Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

W Bobrowej 6 – 7 lipca 2019r. odbyły się XX Międzynarodowe Zawody Drwali. Mistrzem piły i siekiery został Kamil Szarmach. Drugie Miejsce zdobył Jaroslav Perveka ze Słowacji a trzecie przypadło także Polsce. Zdobył je Zenon Sobolewski. W kategorii juniorów zwyciężyli Polacy. I miejsce zajął Maciej Pilarski, II Marcin Badura a trzecie Mariusz Kawulok. W zawodach startowały dwie kobiety. Na podium nie stanęły, ale wyprzedziły wielu mężczyzn. Julia Królik była 19 a startująca po raz pierwszy uczennica III klasy Technikum Leśnego w Brynku Dajana Pluskota była 24. Dajana jednak zdobyła trzecie miejsce w konkurencji najtrudniejszej ścince drzew w lesie. Nagrody marszałka województwa opolskiego przypadały trzem najlepszym zagranicznym zawodnikom. Otrzymali je: Dietrich Hrader z Niemiec, Jaroslav Perveka ze Słowacji i Anthony Revillard z Francji. W imieniu marszałka nagrody zawodnikom wręczył Stanisław Belka wicestarosta oleski. Były też specjalne podziękowania dla sędziów, sponsorów, i firm oraz organizacji wspierających Druhów z OSP Bobrowa w organizacji tych niezwykłych zawodów. Otrzymali je miedzy innymi Izabela i Mariusz Pluskota Firma z Radłowa, wspierający od lat organizatorów zawodów, Państwowa Inspekcja Pracy, główny partner Zawodów Drwali i Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia wspierająca Strażaków z OSP Bobrowa medialnie i finansowo. Za rok odbędą się kolejne XXI Zawody Drwali w Bobrowej, Także będą międzynarodowe.

W Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Konkurs Agroliga już od 26 lat pokazuje pozytywne przemiany, jakie zaszły i wciąż zachodzą na opolskiej wsi. Dotychczas w tym promującym wieś i mieszkańców konkursie udział na Opolszczyźnie wzięło udział blisko 293gospodarstwa rolne i ok. 93 firmy przetwórstwa rolno spożywczego wyróżniających się gospodarnością, przedsiębiorczością i innowacyjnością.

23 czerwca w Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie ogłoszono wyniki XXVI edycji konkursu rolników i producentów AGROLIGA. Siedem gospodarstw rolnych otrzymało wyróżnienia a cztery stanęły na podium.

Wybrano także trzy najlepsze firmy przetwórstwa rolno spożywczego.

Mistrzem Agroligi 2019 w kategorii rolnik indywidualny zostali Marta i Arkadiusz Lechoszest ze wsi Grudynia Wielka.

A w kategorii firma przetwórstwa rolno spożywczego u usług rolniczych

Tytuł mistrza otrzymał Zakład Piekarniczo-Cukierniczy

  1. B. Zimmermann Spółka. Jawna z Gogolina.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym.

 

Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne to jedno z wielu działań prewencyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych. Od 2003 r. Konkurs organizowany jest przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Państwową Inspekcją Pracy i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Od 2018 roku współorganizatorem jest również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem Strategicznym jest Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych. XVII Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Na Opolszczyźnie o miejsce na podium rywalizowało kilkanaście gospodarstw.

17 06 2019 w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala podsumowania XVII KONKURSU BEZPIECZNE GOSPODARSTWO ROLNE 2019. Laureatami etapu wojewódzkiego

zostali:

I miejsce

Norbert i Violetta Jantos

Łowkowice, gmina Kluczbork, pow. kluczborski. Zdobywca pierwszego miejsca będzie reprezentował Opolszczyznę na etapie ogólnokrajowym.

II miejsce

Jacek Pekar

Małujowice, gmina Skarbimierz, pow. brzeski

III miejsce

Beata i Sylwiusz Kubiciel

Kadłub Wolny, gmina Zębowice, pow. oleski

Wyróżnienie

Robert i Violetta Kauczor

Biała, gmina Biała, pow. prudnicki

Wyróżnienie

Elżbieta i Mariusz Łakomy

Wierzbica Górna, gmina Wołczyn, pow. kluczborski.

Na zwycięzców konkursu spadł deszcz nagród. Ufundowali je firmy, instytucje działające na rzecz rolnictwa, marszałek województwa opolskiego oraz Fundacja Ludzie Środowisko i Ekologia. Nagrody miedzy innymi wręczali Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik , dyr. opolskiego Oddziału KRUS Lech Waloszczyk, Krzysztof Pieroń zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWO, Henryk Wawer Prezes Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia Jarosław Nosal Dyr. OODR w Łosiowe oraz przedstawiciel Izby Rolniczej w Opolu Hubert Kiwus, Arkadiusz Kapuścik, okręgowy inspektor pracy w Opolu., przedstawiciel OZPR oraz władze gmin i powiatów. W czasie gali nagrody wręczono także laureatom IX Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci - „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje” . GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!!

H.W.

 

Członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie - Podróż studyjna szlakiem sieci CULINARY HERITAGE PALTZ. Uczestnicy mieli okazje poznania kilku intersujących firm w zaprzyjaźnionym z naszym regionem Landzie Nadrenia Palatynat. Na szlaku poznawali działalność członków sieci CULINARY HERITAGE PFALTZ. Miedzy innymi:

- Weinessiggut Doktorenhof - producent octu winnego.

- Neustadt – Mussbach Weingut Schäfer GbR.

- Winnica Schäferi rzeźnik Jürgen Pelgen,

- Winoteka Eselsburg .

- W Limburgerhof Wolfgang Hardt Rzeźnia Wolfgang Hardt .

- Zwiedzanie Winnicy Haass.

- Zwiedzanie miasta Neustadt an der Weinstrasse z krótką wizytą u Confiserie Michel (Ciastkarnia Michel) oraz Metzgerei Pelgen (Sklep Mięsny Pelgen)

- Weingut & Gutsausschank Spindler Winnica z gospodą

- Brennerei Hubach Gorzelnia Hubach .

- Weingut Eymann Winnica Eymann .

- Zeiselbacher Hof Producent sera koziego.

Program merytoryczny przygotowany przez Pana dr Przemysława Łebzucha, pracownika Biura Województwa Opolskiego w Moguncji oraz Panią  Heike Larsson koordynatora sieci Culinary Heritage Pfaltz oraz Annę Bodzioch koordynatora sieci Dziedzictw Kulinarne Opolskie.

W podróży stydyjnej uczestniczyli pzredstawicele: Winnica Rodzinna Cwielong Olszewski, Leśniczówka M.Osieka, P.Zygmunt i Wspólnicy Spółka Jawna, Winnica Parypa, Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Praszce, Przedsiębiorstwo Produkcji Handlu i Usług „Halmak” Kazimierz Halota, Małgorzata Halota, Manufaktura Makaronu Sp. z o.o. „Piekarnia Grabowski” i PHU Restauracja Kamieniec. Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo w Dolinie Odry”, Gospodarstwo Agroturystyczne "Eko-Gościniec   w sadzie”,Restauracja Gościniec Stara Kuźnia, Maria Magosz Cukiernia MAGOSZ, Paweł Schlensag Ciastkarnia „Paweł”, Młyn Uszyce oraz Fnadacja Ludzie Srdowisko Ekologia promujaca wies i jej producentow.

Fundacja przygotowuje relacje filmową z tej smakowitej podróży.

H.W.

W wyniku rozstrzygniętego konkursu Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Bula i Stanisław Rakoczy członek Zarządu Województwa wręczyli 15 05 2019 przedstawicielom 12 stowarzyszeniom podpisanie umowy na dotacje mające na celu działania propagujące ideę Sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie oraz promocje regionalnych, tradycyjnych i lokalnych potraw i produktów. W sumie w ramach konkursu na dotacje przeznaczono ponad 170 tysięcy złotych. Otrzymały je miedzy innymi Opolska Region Organizacja Turystyczna, Rybacka Loka Grupa Działania Opolszczyzna, i Stowarzyszenie Klaster Dobrej Żywności,, Oleski Koszyk,, oraz Stowarzyszenie Euro Country. Także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia w ramach tego konkursu otrzymała dotacje na promocje Dziedzictwa Kulinarnego Opolskiego Dzisiaj także podpisałem umowę. W jej wyniki powstaną felietony filmowe o smakowitej Opolszczyźnie.

,, O-Polski Rynek Rzepaku i Zbóż’’ – III Edycja Konferencji Towarowych Producentów Rolnych. Uczestniczyli w niej najwięksi – towarowi producenci rolni z województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego i najważniejsi liczący się na rynku przetwórcy produktów rolnych. Patronat nad konferencją objął Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele sponsorów i Urzędu Marszałkowskiego z wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym. Celem konferencji była ocena aktualnej sytuacji rynku zbóż i rzepaku oraz umocnienie kontaktów rolników z przetwórcami. Ważne były biznesowe rozmowy producentów z przedstawicielami firm. Bardzo dobrze została oceniona i przyjęta przez uczestników konferencji debata rolna, którą poprowadził Karol Bujoczek, red. naczelny TOP AGRAR POLSKA. Organizatorem konferencji była Spółdzielnia Grup,, Polski Rzepak i Zboża’’, która powstała w ramach konsolidacji producentów, jako zrzeszenie 9 grup producentów rolnych. Obecnie spółdzielnia skupia 13 grup współpracujących z kilkoma firmami skupowymi je oferta to 30 tys. ton rzepaku i 70 tysięcy zboża. Prezesem Zarządu Spóldzielni Polski Rzepak i Zboża jest Mariusz Olejnik - towarowy producent rolny z Opolszczyzny.

Patronat medialny III Konferencji objęli TOP AGRAR POLSKA i Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

7 05 2017 Opole UMWO Sala Orła Białego

Podpisanie umów na dofinasowanie projektów w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. 15 stowarzyszeń , samorządów i organizacji – partnerów KSOW w sumie otrzymało ponad 350 tysięcy złotych. Umowy popisali między innymi Izba Rolnicza w Opolu, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, gmina Pokój i gmina Lewin Brzeski. Także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia otrzymała unijne pieniądze na realizacje projektu ,,Dziedzictwo Kulinarne - promujmy żywność wysokiej, jakości ‘’. Miałem ogromną przyjemność, jako prezes Fundacji LŚE podpisać umowę na realizację projektu. W jej wyniku powstanie sześć reportaży filmowych. Będą one rozpowszechnianie poprzez media społecznościowe i oczywiście na stronie www.fundacjalse.pl. Umowy wręczali i gratulacje składali Andrzej Bula marszałek województwa opolskiego i Stanisław Rakoczy członek zarządu województwa. Wszystkim, którzy podpisali umowy serdecznie gratulujemy.

26 04 2019.Wędkarze z całego regionu w turawskiej Rybaczówce odebrali milion sześć tysięcy sztuk narybku szczupaka. Ryby te wpuszczono do zbiorników wodnych regionu i rzeki Odry. Jak mówi Jakub Roszuk - prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania i dyrektor biura Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu- 350 tysięcy sztuk szczupaka trafiko dzięki wędkarzom do Jeziora Turawskiego. W maju do tego jeziora i wielu opolskich akwenów wpuszczone zostaną sandacze i inne ryby. A to wszystko po ta, aby poprawić atrakcyjność turystyczną dla wędkarzy za całego kraju. Przede wszytkom jak przypomina Jakub Roszuk to rybacy Opolszczyzny realizując różne projekty najlepiej dbają o bioróżnorodność w wodach województwa opolskiego.

25 kwietnia 2019 r. Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych zorganizowała w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencję nt. "Obrót ziemią rolniczą w Polsce i jej znaczenie dla chowu i hodowli zwierząt"

Prelekcję "Gospodarstwa rolne w Polsce na tle gospodarstw Unii Europejskiej - wpływ WPR" wygłosił prof. dr hab. Walenty Poczta (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), a na temat obrotu ziemią rolniczą w Polsce interesująco mówił dr Józef Pyrgies (były wiceprezes ANR). Kierunki zmian w produkcji zwierzęcej przedstawił dr Benedykt Pepliński (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu).

Odbyła się również bardzo dobra, niepozbawiona krytycznych i opinii i emocji ciekawa debata dotycząca problemów, z jakimi aktualnie borykają się przedsiębiorcy rolni. W dyskusji uczestniczyli dzierżawcy i właściciele towarowych gospodarstw rolnych ze wszystkich regionów oraz Adam Tański, Janusz Rowiński, Józef Pyrgies, Benedykt Pepliński, Mirosław Drygas, Bożena Karwat, i Tomasz Ciodyk.

Partnerami konferencji byli: Polskie Towarzystwo Rolnicze, Krajowy Związek Rewizyjny Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, a także Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Bardzo ciepło i z aplauzem została przyjęta przez kilkuset uczestników konferencji i ekspertów premiera najnowszego reportażu filmowego, pt. „Liderzy transformacji polskiego rolnictwa – zagrożeni.”

Producentem filmu jest Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

W siedzibie Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego dniu 10 kwietnia w Zielonej Górze odbyło się wspólne posiedzenie Lubuskiego Forum Rolniczego i Komisji Rolnictwa Sejmiku Województwa Lubuskiego. W spotkaniu uczestniczyli również zaproszeni goście z województwa opolskiego.

W skład Lubuskiego Forum Rolniczego wchodzą: Szefowie organizacji rolniczych oraz innych instytucji związanych z rolnictwem jak i przetwórstwem rolnym z województwa lubuskiego lub ich przedstawiciel. Wszystkie organizacje biorą udział w Forum na zasadzie dobrowolności. Pracami kieruje przewodniczący wybrany ze wszystkich zrzeszonych Forum na zewnątrz reprezentuje przewodniczący lub upoważniony przez niego członek Forum.

Praca Lubuskiego Forum Rolniczego skupia się na wszystkich aspektach związanych z rolnictwem i jego otoczeniem. Przykładem było ostatnie spotkanie z Komisja Rolnictwa Komisja Lubuskim Urzędzie Marszałkowskim.

Trzeba przyznać, że ta forma wspólnego reprezentowania rolników, ich organizacji i instytucji związanych z rolnictwem województwa - wydaje się być najbardziej skuteczna a jej wieloletnie działanie dowiodło skuteczności Lubskiego Forum Rolniczego. I co ważne, Mariusz Olejnik przedstawił propozycje nawiązania współpracy z takimi organizacjami kilku województw tzw. ściany zachodnie kraju, co zebrani na Forum uznali nie tylko za możliwe, lecz potrzebne w obecnej sytuacji naszego rolnictwa.

Smak i tradycja. Cisek 7 04 2019 r. Śląskie Stoły Wielkanocne na bogato. Wystawę zorganizował po raz kolejny Związek Śląskich Kobiet Wiejskich. Tym razem gospodarzem prezentacji stołów były Panie kola w Cisku.

Od 20 lat Izba Rolnicza w Opolu utrzymuje regularne kontakty z partnerami niemieckiego landu z Nadrenia – Palatynat. Grupa składająca się z przedstawicieli niemieckich kół gospodyń oraz rolników w dniach 7-8 kwietnia 2019 roku odwiedziła gospodarstwa rolne. Delegacja z Opolszczyzna zapoznawała dyr. opolskiej izby – Katarzyna Beleć. Zwiedzając Opolszczyznę goście z Niemiec byli zachwyceni tym, co polska wieś osiągnęła w ciągu 15 lat od wejścia do Unii Europejskiej. Trzeba tez przyznać, że wieloletnia współpraca z rolnikami z Nadrenii – Palatynatu przynosi efekty. Mówiono w czasie spotkania w Opolu, w, którym uczestniczył zarząd izby z prezesem izby Herbertem Czają oraz myśliwi z łowczym okręgowym PZŁ Wojciechem Plewką, zastępca dyr. departamentu Współpracy Zagranicznej i Promocji Regionu Mateusz Figiel , prof.dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak z Politechniki Opolskiej oraz Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia promująca obszary wiejskie z prezesem zarządu Henrykiem Wawer. Dzisiaj także zaproponowano wymianę młodzieży rolniczej w ramach praktyk w gospodarstwach rolnych. Podkreślano także to, że dzięki takim wizytom i wyjazdom studyjnym rolników polskich do Niemiec a niemieckich do Polski, pozwala na to, że opolscy rolnicy mogą śledzić innowacje gospodarstw rolnych naszych zachodnich sąsiadów. Także ostatnie spotkanie w Opolu dowiodło, że takie wizyty są dobrą okazją do wymiany doświadczeń. Goście z Niemiec mieli okazję zwiedzania Opola i podziwiali Wojewódzką Wystawę Stołów Wielkanocnych w Cisku. 

W Filharmonii Opolskiej zorganizowano uroczystą galę z okazji 15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej. W czasie gali Andrzej Buła Marszalek Województwa Opolskiego podziękował mieszkańcom wsi za aktywność i zrealizowanie wielu przedsięwzięć oraz za bardzo dobre wykorzystanie unijnych pieniędzy jakie region otrzymał z Unii Europejskiej. Dzięki mieszkańcom wsi i oraz ogromnemu zaangażowaniu samorządów Województwo Opolskie najlepiej wykorzystało i nadal wykorzystuje unijna pomoc. W czasie uroczystości w Filharmonii Opolskiej wyróżniono producentów rolnych, liderów odnowy wsi, sołtysów i aktywnych mieszkańców, którzy w sposób znaczący przyczynili się do sukcesu wykorzystania przez region unijnego wsparcia. Kilkadziesiąt osób uhonorowano tytułem Opolskiej Gwiazdy Europy i podziękowaniem za aktywność i pracę na rzecz wsi. Wręczono także certyfikaty 15 nowym członkom Sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie, która jest także od ponad 10 lat członkiem europejskiej sieci – Culinary Heritage Europe . Po pięknym koncercie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Leśnicy uczestnicy gali zostali zaproszeni do degustacji tradycyjnych produktów i potraw przygotowanych przez firmy i producentów należących do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie. Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia zaprezentowała w czasie gali reportaż filmowy o 15lat opolskiej wsi w UE.

Piętnastu wystawców wystawiło cukiernicze dzieła podczas IV Festiwalu Tortów, Ciast i Ciasteczek. Impreza odbywała się w Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. I co ważne ten słodki festiwal cukierników ma zawsze bardzo ważny cel – to kulinarna i turystyczna promocja regionu, ponieważ wystawione do konkursowej rywalizacji dzieła nawiązują do zabytków i legend Opolszczyzny.

Na uczestników festiwalu spłynął deszcz nagród od władz samorządowych, patronów imprezy i sponsorów. Głowna nagrodę zdobyła Jolanta Hofbauer ze wsi Krasowice, która wystawiła do konkursu słodki Pałac w Ziemiełowicach.

Organizatorem imprezy była Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak. Patronat honorowy nad Festiwalem objąłMarszałek Województwa Opolskiego, Grupa Azoty, Muzeum Piastów Śląskich i Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Prawe 150 worków śmieci, szklanych i plastikowych butelek, opon, plastikowych pojemników i wiele innych odpadów, zebrano z terenów i wałów wokół Jeziora Turawa. Jak mówi Jakub Roszuk prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Opolszczyzna to efekt corocznej akcji społecznej inicjowanej przez wędkarzy przed rozpoczęciem sezonu letniego. W tym roku w akcji wzięło udział ponad 50 osób- wędkarzy i ich rodzin a także turystów odwiedzających dzisiaj Turawę. Sprzątanie zostało zorganizowane przez wędkarzy Fishing Team Lubliniec. Przyłączyli się do niej wędkarze Okręgu Opolskiego. Kolejna taka akcja za rok, ale jak podkreśla Jakub Roszuk wędkarze i rybacy będą do tego czasu sprzątać jeszcze kilkukrotnie, ponieważ śmieci wokół jezior turawskich jest tak dużo, że nie sposób je zebrać w czasie jeden akcji kilkudziesięciu osób. Niestety w naszym społeczeństwie świadomość, że niszczymy środowisko wyrzucając śmieci byle gdzie, nie tylko nad jeziorami jest niska, co potwierdza dzisiejsza akcja wędkarzy. Działania wędkarzy i Rybackiej Lokalnej Grupy Działania ,, Opolszczyzna ,, promuje i wspiera Fundacja LŚE.

27 marca 2019 r. w siedzibie Izby Rolniczej odbyło się zebranie Porozumienia Rolników Opolszczyzny. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji rolniczych tworzący Porozumienie oraz Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego, Stanisław Rakoczy członek zarządu województwa oraz dyrektorzy Departamentów Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz PROW UMWO. Spotkanie było bardzo ważne dla rolników, dlatego że, min. ustalono z marszałkiem województwa zasady dalszej współpracy a ponadto wypracowano i przedstawiono stanowisko Porozumienia Rolników Opolszczyzny w kilkunastu sprawach ważnych dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców. Więcej niebawem w programach filmowych: Na Chłopski Rozum i Nasza Śląska Wieś. W skład Porozumienia wchodzą następujące organizacje:

Izba Rolnicza Opolu

Opolski Związek Producentów Rolnych

Opolski Związek Rewizyjny Rolniczych Spóldzielni Produkcyjnych

Związek Śląskich Rolników

Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych

Lokalna Grupa Rybacka ,, Opolszczyzna,,

Wojewódzki Związek Hodowców Drobiu w Opolu.

Porozumienie wspiera i promuje w mediach w ramach działalności statutowej Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

H.W.

Trwają zebrania Rad Powiatowych IR. A na nich ważne problemy wsi. Uczestniczą przedstawiciele zarządu izby i agencji oraz instytucji działających na rzecz rolnictwa i mieszkańców. Foto - migawki z zebrań rad w Opolu i Lewinie Brzeskim oraz spotkania trzech rad w Walcach z powiatów: kędzierzyńskiego, prudnickiego i krapkowickiego.
Na zebraniach mówiono także o tym, że nadchodzą WYBORY do izb rolniczych. Odbędą się w tym roku 28 lipca. Termin ten został przyjęty podczas posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych 5. kadencji. Przyjęto także uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania wyborów do walnych zgromadzeń izb rolniczych.
Prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja przypomniał, że w trakcie spotkania szefów wojewódzkich izb rolniczych były proponowane trzy inne terminy, ale ostatecznie w głosowaniu zdecydowano, że gminny etap wyborów odbędzie się 28 lipca. Wkrótce także będzie można zdobyć wiedzę o programie azotanowym i e-wniosekPlus. Izba Rolnicza w Opolu zaprasza na szkolenie, które odbędzie się 20 marca 2019 r. (środa) o godzinie 10.00 W siedzibie Izby Rolniczej w Opolu przy ul. Północnej 2. Działania Izby Rolniczej na obszarach wiejskich Opolszczyzny promują Fundacja LŚE w Opolu.

Dziś w naszym kraju mało, kto zdaje sobie sprawę z powagi tego problemu. Dlaczego? Bo hasło „susza” stało się ogólnikiem, podobnie jak globalne ocieplenie czy zmiany klimatyczne, kojarzone z odległymi zakątkami ziemskimi. Co tak na prawdę kryje się pod tym pojęciem i, przede wszystkim, jak sobie z nim radzić – m. in. na te pytania próbowano odpowiedzieć podczas Konferencji Naukowo – Technicznej „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy?”, która 20-21 lutego odbyła się w Zakrzowie. Dzisiaj 5 marca na konferencji prasowej w Raciborzu zaprezentowano wnioski z konferencji „Jak ratować polskie rolnictwo przed skutkami suszy”. W konferencji uczestniczyli dziennikarze z województw śląskiego i opolskiego oraz Bogusław Berka prezes firmy AGROMAX, organizator konferencji w Zakrzowie, prof. dr hab. inż. Marek Ryczek i dr inż. Edyta Kruk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz dr inż. Krzysztof Gawęcki dyr. Stacji Doświadczalnej Odmian w Głubczycach. Więcej o konferencji w Zakrzowie i zagrożeniu suszą powiemy oraz pokażemy niebawem w kolejnym odcinku programu Fundacji LŚE -,, Nasza Śląska Wieś,, przygotowywanym dzięki współpracy z Przedsiębiorstwem Rolno-Przemysłowym AGROMAX Sp. z o.o. w Raciborzu i Agencja PR Adventure Media Racibórz.

Foto H. Wawer i PR Adventure Media

Od września 2018 roku Izba Rolnicza w Opolu jest koordynatorem Partnerskiego Projektu « Agropuzzle 4 » realizowanego w ramach programu ERASMUS+. Jest to trzeci partnerski projekt realizowany przez Izbę Rolniczą w Opolu. Tym razem do współpracy przy realizacji projektu zaproszono organizacje z 6 krajów. Są to:

- Izba Rolnicza w Opolu - główny koordynator projektu,

- MSŠZe a VOŠ Opava – Średnia i Wyższa Szkoła Rolnicza z Opavy,

- Uniwersytety Medycyny i Weterynarii z Bukaresztu ,

- NATURA Opava, organizacja ekologiczna z Opavy,

- RUDE – Organizacja NON PROFIT z miasta Covilha w Portugalii,

- Średnia Szkoła Rolnicza z Gujany Francuskiej ,

- Organizacja NON PROFIT COCEDER z Hiszpanii.

25 lutego w Opolu spotkali się koordynatorzy projektu z Francji Josiane Sarant, Elsa Bichara , z Rumunii Mirela Toader i Roman Walentin, z Hiszpanii Tamara Balboa García i Juan Manuel Polentinos Castellanos, z Portugali Hugo Barata Gomez oraz z Czech Jakub Kubačka i Radmila Šrajerová. Celem spotkania w Opolu było poznanie nowych partnerów projektu, zapoznanie ze sposobami jego realizacji oraz ustalenie planu działania. Zdecydowano, że tematem projektu będą zagadnienia związane z agroturystyką, małymi formami rodzinnymi zajmującymi się pszczelarstwem, uprawą ziół, BIO i EKO produkcją żywności. Zapanowano kolejne spotkania partnerskie - we wrześniu 2019 w Polsce na Podlasiu, kwietniu 2020 w Hiszpanii w Validolid oraz w czerwcu 2020 w Gujanie Francuskiej. Działania Izby Rolniczej w zakresie projektu promuje i wspiera Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia

Już kilkadziesiąt tysięcy polskich rolników wykorzystuje w polu i zagrodzie probiotechnologię. Rośnie też grupa gospodarzy na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku, która współpracuje z Dolnośląskim Centrum Mikroorganizmów wprowadzając probiotechnologię do produkcji roślinnej i zwierzęcej. 20 lutego br. dzięki DCM kolejna grupa rolników odwiedziła Instytut Technologii Mikrobiologicznych w Turku i Wytwórnię Probiotyków w Bratuszynie.

ITM – Instytut Technologii Mikroorganicznych jest jednostką badawczo-rozwojową Stowarzyszenia EkosystEM – Dziedzictwo Natury, członka i lidera Polskiego Klastra Mikrobiologicznego – ProBioClustra. Działania Instytutu skupione są na zintegrowanym podejściu do oceny, jakości środowiska oraz związanej z nim kondycji gleby i roślin uprawnych, a także bezpieczeństwa i jakości żywności. Szczególny obszar zainteresowań badawczych stanowią zastosowanie procesów fermentacyjnych oraz innych technologii opartych na wyselekcjonowanych pożytecznych mikroorganizmach, wszędzie tam gdzie istotne jest stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku. Natomiast w Wytwórni Probiotyków w Bratuszynie rolnicy mogli zobaczyć jak produkuje się ProBio Emy i przypomniano im - CO TO JEST PROBIOTECHNOLOGIA? Czyli to, że Probiotechnologia to technologia mikrobiologiczna oparta na naturalnym procesie fermentacji niskotemperaturowej. Jej dobroczynne działanie wynika z synergii i współdziałania pożytecznych mikroorganizmów.

Działania DCM i Probiotics Polska wspiera także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Niebawem pokażemy i powiemy o tym w relacji filmowej Fundacji z Bratuszyna. Dowiemy się z niej jak wykorzystywać probiotechnologię, która nie jest kosztownym dodatkiem do gospodarstwa, ale stosowanym w zamian co raz większego i droższego wykorzystywania środków chemicznych. I właśnie to powoduje skuteczną ochronę środowiska - zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. A przede wszystkim oddajmy ZIEMI to, co jej się należy!

Ponad siedemset z 1028 sołectw województwa opolskiego uczestniczy w realizowanym od 1997 roku Regionalnym Programie Odnowy Wsi województwa opolskiego. W Pawłowicach o osiągnięciach RPOW dyskutowało kilkudziesięciu liderów programu z województwa opolskiego. Dwudniowe szkolenie dla nich zorganizował Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego

Wśród uczestników było wielu młodych liderów, którzy przejęli pałeczkę odnowy wsi od starszego pokolenia i swoich rodziców.

W czasie spotkania zrealizowano kilkanaście godzin zajęć warsztatowych i prelekcji poświęconych działaniu liderów w rozwoju obszarów wiejskich i ochrony ich bioróżnorodności.

Były rady dotyczące zdobywania pieniędzy na odnowę wsi z Unii Europejskiej oraz w ramach konkursów ogłoszonych przez Marszalka Województwa Opolskiego. Ciekawe zajęcia warsztatowe przeprowadzała z liderami Grażyna Jagłos - Dębska z Mazowsza, dziennikarka Gazety Soleckiej i aktywna działaczka organizacji soleckich, która pokazała jak motywować i porywać mieszkańców wsi do działania.

Interesujące było także spotkanie z posłem RP Ryszardem Wilczyńskim, inicjatorem realizowanego już od ponad 20 lat na Opolszczyźnie Programu Odnowy Wsi.

Natomiast prof. dr hab. Katarzyna Szwedziak z Politechniki Opolskiej przypomniała liderom, że otaczająca wieś przyroda jest atutem rozwoju sołectwa i odnowy wsi.

Trzeba przyznać, że były to wyjątkowe i bardzo dobrze zorganizowane warsztaty przez pracowników Departamentu Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w czasie, których nie brakowało wymiany doświadczeń miedzy pokoleniami. Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia wspiera i promuje wsie uczestniczące w programie odnowy.

Ok.

W ramach Centralnych Targów Rolniczych  w Nadarzynie odbyła się

Konferencja,, Wiejska Polska” zorganizowana przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów razem z Komisją Europejską w Polsce. W czasie konferencji rozstrzygnięto Krajowy Konkurs,, Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”. Jego inicjatorem i organizatorem po raz drugi było Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wpierane przez samorządy regionów. 

Pierwsze miejsce zdobył,, Plac rekreacyjno-sportowy,, Chatka pod brzozami”, sołectwo Wojciechów, gmina Olesno woj. opolskie. Ten projekt sołectwo zrealizowało w ciągu ośmiu lat tylko z funduszu sołeckiego i pracy ponad 870 mieszkańców wsi Wojciechów.

Drugie miejsce przyznano urządzeniu miejsca wypoczynku dla mieszkańców sołectwa Zamarski, gmina Hażlach woj. śląskie. A trzecie – rewitalizacji działek gminnych położonych na terenie sołectwa Wierzchowisko, gmina Wolbrom woj. małopolskie.

W konkursie na etapie regionalnym uczestniczyło 100 sołectw z 15 województw. Do II edycji ogólnopolskiego Konkursu na podstawie przyznanej punktacji wyłonieni zostali laureaci  z każdego województwa, którzy byli nominowani do nagrody głównej. Wyboru zwycięzcy dokonała Komisja Konkursu - eksperci Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów przedstawiciele Urzędów Marszałkowskich. Gratulujemy wszystkim laureatom!

 Ok.

„Rolnictwo precyzyjne w Polsce - dziś i jutro. Rolnictwo 4.0“ - pod takim hasłem AGROCOM Polska  po raz XVI zorganizowała w dniach 28 – 30 stycznia 2019 roku konferencje wspólnie z firmami: Claas i 365FarmNet. Uczestniczyło w niej ponad 130 rolników z całego kraju oraz w eksperci i naukowcy z Polski i Niemiec, Hiszpanii, Austrii, Czech oraz Słowacji.

Konferencję zorganizowano w Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego (Sanktuarium Św. Jacka) w Kamieniu Śląskim koło Opola. W programie znalazły się dyskusja, wykłady i pokazy wykorzystania nowoczesnych technologii w rolnictwie precyzyjnym. Jak się okazuje   nowe technologie, urządzenia precyzyjne, wykorzystywanie dronów w probiotechnologii oraz bioróżnorodność w polu i zagrodzie to przyszłość gospodarowania na ziemi. Interesujący wykład, który bardzo dobrze korespondował z tematem konferencji zatytułowany ,, Człowiek w nauczaniu Jana Pawła II,, wygłosił nasz ksiądz prof. Abp. Alfons Nossol.

Trzeba też przyznać, że Jerzy Koronczok z zespołem stanęli na wysokości zadania i zdaniem uczestników bardzo dobrze przygotowali konferencje oraz zapewnili wysoką, jakość tego spotkania o nowoczesnym, precyzyjnym rolnictwie.

W Berlinie w dniach 18 do 27 stycznia 2019 roku zorganizowano 84 Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa 2019 Zielony Tydzień. To największe światowa oferta żywności, rolnictwa i ogrodnictwa, promująca przede wszystkim specjalności regionalne, artykuły ekologiczne oraz luksusowe.

Dwudniową wyprawę do Berlina dla kilkudziesięciu rolniczek i rolników z województw opolskiego i śląskiego zorganizował po raz kolejny Związek Śląskich Rolników.

Tym razem stoisko polskie było bardzo skromne. Nasz kraj reprezentowało równie skromnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, producenci jesiotra. Więcej pokazały tylko trzy regiony: Wielkopolska, Kujawsko Pomorski i Dolny Śląsk.

Nasze regiony promowały przede wszystkim członków sieci dziedzictwa kulinarnego i najlepszą polską żywność tradycyjną. Dlatego nie dziwi, że stoiska były oblegane przez targowych smakoszy.

Organizatorzy targów po raz kolejny innowacyjnie zaprezentowali halę kwiatów. Nie ulega wątpliwości, że była inna niż zwykle. Organizatorem Zielonego Tygodnia jest Messe Berlin GmbH.

Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia we współpracy ze Związkiem Śląskich Rolników przygotowała relację filmową z Grüne Woche 2019. Jest udostępniana bezpłatnie dla wszystkich mediów społecznościowych promujących obszary wiejskie i ich mieszkańców.

Ok.

W salach wypełnionych do ostatniego miejsca odbywałją się na Opolszczyźnie rejonowe zebrania Związku Śląskich Rolników.

Przykładem może być zebranie, które odbyło się 10 stycznia w Głogówku. Uczestniczyło w nim ponad 150 gospodyń i gospodarzy z powiatu prudnickiego. Te zabrania jak przekonują sami rolnicy są dla nich bardzo ważne

Co ciekawe takie zebrania to nie tylko szkolenia, ale przede wszystkim jest to spotkanie z ekspertami i doradcami. W tym roku skupiono się na takich problemach jak doradztwo rolnicze w zakresie dyrektywy azotanowej, zmian w prawie wodnym i walce z ASF.

Radzono także jak poprawić rentowność produkcji rolnej i rozwiązać problem niskich cen trzody chlewnej i nie najlepszej opłacalności produkcji zwierzęcej. W sumie na 2019 rok zaplanowano kilka zebrań. Największe to min. Pawłowiczkach, Głogówku i Strzelcach Opolskich.

Ok.