ul. Północna 2
45-805 Opole

+48 664 316 070
biuro@fundacjalse.pl

Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych zorganizował 15 grudnia 2017 roku Biesiadę Bożonarodzeniową w Byczynie. Tym razem uczestnikami i wykonawcami świątecznych smaków były panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatów Oleskiego, Kluczborskiego i Namysłowskiego. I trzeba przyznać, że to im się udało, ponieważ było nie tylko tradycyjnie, ale i smakowicie. Uczestników biesiady także zaproszonych gości gospodynie częstowały smakowitymi potrawami pozrządzanymi według przepisów z różnych regionów kraju i z kresów wschodnich.,. Były także konkursy stroików świątecznych i potraw wigilijnych. Patronat medialny nad biesiadą objęła Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia promująca obszary wiejskie i jej mieszkańców.

18 grudnia w siedzibie w Opolu Izby Rolniczej odbyło spotkanie opłatkowe środowisk rolniczych województwa opolskiego zorganizowane przez Porozumienie Rolników Opolszczyzny. W spotkaniu uczestniczyli wojewoda opolski Adrian Czubak, wicewojewoda Violetta Porowska, wicemarszałek Antoni Konopka i prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja.. W czasie spotkania opłatkiem z przedstawicielami rolników regionu dzieli się także szefowie instytucji działający na rzecz rolnictwa oraz władze organizacji rolniczych oraz współpracujących z Porozumiem Rolników Opolszczyzny, miedzy innymi przedstawiciele Okręgowego Związku Łowickiego, Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Opolskiej, Okręgowej Spóldzielni Mleczarskiej w Oleśnie, Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia. Duchowa oprawę spotkania zapewnił ks. prałat Hubert Janowski, Duszpasterz Rolników Diecezji Opolskiej.

17 listopada 2017 roku w Ośrodku Kultury w Niemodnie odbyła się kolejna Jesienna Konferencja Rybacka. Tym razem tematem była "Akwakultura 2017- stan obecny i perspektywy" . Ciekawe i ważne spotkanie opolskich rybaków śródlądowych zorganizowano w ramach obchodów Święta Karpia, które trwa od 6 października 2017 i będzie miało swój finał 18 listopada 2017, gdy odbędzie ogłoszenie wyników XV edycji Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „Karpik .. A w czasie konferencji można było dowiedzieć się o aktualnych sprawach akwakultury, nowym prawie wodnym, profilaktyce na stawach karpiowych, wdrażaniu Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze, funkcjonowaniu nowej instytucji - Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, planach w zakresie rozwoju rolnictwa w województwie opolskim. W konferencji uczestniczyła także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia, która współpracuje z Rybacką Lokalną Grupą Działania ,, Opolszczyzna".

W tym jubileuszowym spotkaniu odnowy wsi uczestniczyli liderzy odnowy i samorządowcy z południowych regionów naszego kraju. Ciekawą informację przedstawił Ryszard Wilczyński, poseł RP, wiceprezes ARGE, który mówił o 20 latach doświadczeń odnowy wsi w kraju. W roli eksperta odnowy wsi wystąpił dr inż. Piotr Bębenek z Politechniki Opolskiej. W spotkaniu uczestniczył także prezes Fundacji LŚE Henryk Wawer. Ciekawa była Regionalnego Programu Odnowy Wsi w woj. dolnośląskim przedstawiona przez Pawła Czyszczonia dyr. Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego. Interesująca była również ocena 15 lat dokonań i przyszłości odnowy przedstawiona przez Jerzego Motłocha, dyr. Wydziału Terenów Wiejskich Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Natomiast doświadczenia realizacji Programu Odnowy Wsi w województwie opolskim, jak oceniono najlepszego i najstarszego w kraju przedstawiła Mariola Szachowicz, zastępca dyr. Departamentu Rolnictwa i Wsi Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pani Dyrektor zaprezentowała także film wyprodukowany przez Fundację Ludzie Środowisko Ekologia pt. 20 Lat Opolskiej Odnowy Wsi. Film ciepło i zainteresowaniem odebrali uczestnicy spotkania w Lipowej. Otrzymali tez kopie filmu i najnowsze opracowania Opolskiego Programu Odnowy Wsi.

27 10 2017 r. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie uroczyście obchodziła jubileusz 110 lat powstania mleczarni oraz 60 istnienia Spóldzielni Mleczarskiej. Z tej okazji, kilkadziesiąt osób nagrodzono medalami honorowymi. Henryk Wawer, jako dziennikarz i prezes Fundacji LŚE za wieloletnią współpracę z mleczarnią i promocje wyśmienitego masła oleskiego oraz wyrobów mleczarni na antenach telewizyjnych oraz w mediach społecznościowych został także nagrodzony medalem honorowym za zasługi dla mleczarni. Wilhelm Beker, prezes OSM w Oleśnie od początku powstania naszej Fundacji wspiera ją także finansowo, za co serdecznie dziękujemy. Gratulujemy Panu Prezesowi, rolnikom- członkom spółdzielni oraz załodze mleczarni i życzymy dalszych sukcesów. I do następnego Jubileuszu!.

W Filharmonii Opolskiej 26 października 2017 odbyła się gala 20 lecia Programu Odnowy Wsi w województwie opolskim. W czasie uroczystości nagrodzono liderów odnowy wsi i najlepszych sołtysów w regionie. Odbyła się także premiera filmu dokumentalnego,, 20 lat Opolskiej Odnowy Wsi,,. Film został dofinasowany przez samorząd województwa opolskiego. Producentem filmu jest Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia, która promuje obszary wiejskie i odnowę wsi.

25 10 2017 r. w Prószkowie odbyła się VI edycja Opolskiego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich zorganizowana przez Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych. Celem rywalizacji była prezentacja dorobku oraz tradycji i kultury Kół Gospodyń Wiejskich Opolszczyzny. Do tej niezwykłej imprezy gospodyń zakalikowano 10 zespołów. Turniej zrealizowano dzięki wsparciu unijnemu. Partnerami tego projektu w ramach PROW byli: Izba Rolnicza w Opolu i Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia z Opola. Partnerzy byli także fundatorami cennych nagród rzeczowych. Nagrody wyróżnionym Kołom Gospodyń wiejskich wręczali Henryk Wawer prezes Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia i Marek Froelich wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu

16 października 2017 roku w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odbyła się XI międzynarodowa konferencja. Tematem była współpraca europejska w zakresie rozwoju obszarów wiejskich. Organizatorami byli: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Towarzystwo Rozwoju Obszarów Wiejskich, Małopolski Urząd Marszałkowski i Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE w Wiedniu.
Opolszczyznę, która najdłużej, bo od 2000 roku jest członkiem ARGE i w tym roku obchodzi 20 lecie realizacji Programu Odnowy reprezentowali poseł Ryszard Wilczyński inicjator Programu Odnowy Wsi reprezentant województwa opolskiego w ARGE i wiceprzewodniczący ARGE, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego z dyrektorem Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wiesławem Kryniewskim oraz Henryk Wawer prezes zarządu Fundacji Ludzie Środowisko i Ekologia – promujące obszary wiejskie i odnowę wsi. Trzeba przyznać, że było to interesujące spotkanie nie tylko naukowe, ale także dlatego, że omawiano aktualne i przyszłe potrzeby rozwoju obszarów wiejskich w Polsce.

7 października 2017 na zamku w Niemodlinie Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna zorganizowała Wojewódzkie Święto Karpia opolskiego. Podczas Święta nie zabrakło atrakcji. Były m.in. pokazy i warsztaty kulinarne przeprowadzone przez Beatę Śniechowską, zwyciężczynię 2 edycji programu Masterchef. Można było degustować i smakować karpia za darmo przygotowanego przez Stanisława Rakoczego wicemarszałka województwa opolskiego, Wiolettę Porowską wicewojewodę, Dorotę Koncewicz burmistrza Niemodlina i Jakuba Roszuka prezesa Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna Jak zawsze smaczny był karp smażony z gospodarstwa Agroturystycznego Danuty Majewskiej. Na pewno, każdy, kto przyjechał do Niemodlina na zamek nie żałował tej wyprawy. Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia uznając, że Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna„ skutecznie i bardzo dobrze promuje nasz region oraz jego rybaków wsparła imprezę finansowo.

W dniach 25 – 27 września w Niemczech odbyły warsztaty edukacyjne „DOBRE PRAKTYKI Z ZAKRESU OCHRONY PRZYRODY I BIORÓŻNORODNOŚCI W SAKSONII”, W Dreźnie i na terenie landu Saksonia uczestnicy warsztatów poznawali formy, metody i praktyki z zakresu ochrony przyrody oraz bioróżnorodności w Saksonii. Międzynarodowe Warsztaty dla ponad 20 osób zorganizowano w ramach projektu RPO „Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego”.
W warsztatach uczestniczył na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Henryk Wawer - prezes zarządu Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia er, kory realizuje firm o warsztatach zagranicznych z cyklu Bioróżnorodne Opolskie finansowany przez fundacje.

Tegoroczne Europejskie Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego w dniach 22-24 września 2017 r. zorganizowano w Wielkopolsce. Forum było doskonałą platformą wymiany doświadczeń i praktyk, dzielenia się swoimi osiągnięciami, jak również okazją, by czerpać inspiracje od innych regionów należących do Sieci. W czasie FORUM Opolszczyzna zaprezentowała film o Sieci Kulinarnego Dziedzictwa Opolskiego. Nasz region za swoja aktywność uzyskał wysoką ocenę członków Sieci. Film był pokazywany na FORUM w Poznaniu. Spodobał się jego uczestnikom i mocno pobudził kubki smakowe przed lunchem. Producentem filmu była Fundacja Ludzie Ekologia, która w ramach swojej działalności promowania obszarów wiejskich wspiera Kulinarne Dziedzictwo Opolskie.

30 września 2017 r. odbył się X Konkurs Kiszenia Kapusty w Makowicach. Organizatorami konkursu było: KGW Makowice, Ośrodek Kultury Gminy Skoroszyce, Gmina Skoroszyce. . Celem Konkursu jak przekonuje Anna Słowiak przewodnicząca Koła integracja oraz świetna zabawa Kół Gospodyń Wiejskich oraz sołectw.
Do konkursu przystąpiło 6 drużyn: sołectwo Brzeziny., KGW Makowice, KGW Piątkowice, KGW Prusinowice, sołectwo Chróścina, sołectwo Stary Grodków.
Komisja brała pod uwagę:
• czas ukiszenia kapusty
• ilość odciśniętej wody
• porządek pozostawiony na stanowisku
• występ artystyczny
Każda z drużyn otrzymała po takiej samej ilości kapusty, marchwi oraz soli. W jak najkrótszym czasie musiała obrać marchewkę, zetrzeć ją na tarce, rozkroić kapustę, wyciąć tzw. głębie, zszatkować kapustę i metodą tradycyjną udeptać ją w beczce tak, aby wycisnąć z niej jak największą ilość wody. Po długiej naradzie komisja wyłoniła zwycięzców:
III miejsce zajęła drużyna KGW z Makowic
II miejsce zajęła drużyna z Sołectwa Brzeziny
I miejsce zajęła drużyna ze Starego Grodkowa
Pozostałe zespoły otrzymały wyróżnienie i nagrody rzeczowe
Po raz pierwszy konkurs wsparła promująca obszary wiejskie Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Ufundowała nagrodę dla zdobywcy II miejsca. Nagrodę gospodyniom z sołectwa Brzeziny wręczył Henryk Wawer prezes zarządu Fundacji, Konkurs wsparło także Nyskie Starostowo i Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych z jego szefową Danuta Bajak.
Gratulujemy wszystkim drużynom i spotykamy się za rok na XI edycji tego niezwykłego konkursu.

XXVI Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej odbył się w Rudnikach Do 27 września trwa wystawa ponad 200 prac wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych. Prace oceniano w 15 kategoriach. Do konkursu zgłosiło się kilkaset osób z ośmiu województw.
Konkurs odbywał się pod patronatem honorowym Andrzeja Buły Marszałka Województwa Opolskiego. Organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Rudnikach. Laureatów nagrodziła także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Kilka nagród w czasie podsumowania konkursu wręczył prezes zarządu FUNDACJI LSE Henryk Wawer.

16 i 17 września w odbyły się w Spale po raz kolejny dwudniowe Dożynki Prezydenckie. W tym niezwykłym Święcie Plonów brała udział Para Prezydencka - prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, minister rolnictwa, parlamentarzyści i rolnicy z całej Polski. Wśród nich była liczna delegacja z Opolszczyzny: grupa wieńcowa z Gogolina Kadłubca, Gospodynie z KGW Krośnica i KGW Nowy Las, grupa z Urzędu Marszałkowskiego z dyr. Departamentu Rolnictwa Wiesławem Kryniewskim, kierownictwo Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz radny Sejmiku Zdzisław Herbert Siewiera. W Spale byli tez wszyscy przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych. Województwo Opolskie reprezentowali Herbert Czaja prezes Izby Rolniczej i Zygmunt Gacek delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych. Przybyla też liczna grupa mieszkańców opolskich wsi. Do udziału w dożynkach Opolski Urząd Marszałkowski zaprosił także Fundację Ludzie Środowisko Ekologia. W Uroczystościach dożynkowych uczestniczył prezes zarządu Fundacji Henryk Wawer.
Dożynki prezydenckie po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1927 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego. W Spale była rezydencja prezydencka, tu prezydent przyjeżdżał na polowania w lasach spalskich.. Do przedwojennej tradycji w 2000 roku powrócił Prezydent Aleksander Kwaśniewski i od tej pory impreza jest kontynuowana przez kolejnych Prezydentów RP.

Ok.

 

W Namysłowie zorganizowano 3 września 2017 roku Wojewódzkie Święto Plonów. Po mszy w Kościele Parafialnym Dożynkowa Gala odbyła się w Parku zad Widawą. Tradycyjnie zainaugurowała je msza św. dziękczynna, odprawiona przez ordynariusza Diecezji Opolskiej, biskupa Andrzeja Czaję, biskupa Archidiecezji Dolnośląskiej Andrzeja Siemieniewskiego oraz księży proboszcza Bartosza Barczyszczyna i duszpasterza rolników ks. Huberta Janowskiego.
Chleb dożynkowy, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, wnieśli starostowie. W tym roku byli to Anna Paczkowska ze Smarchowic Jacek Armata ze wsi Kowalowice. Marszałek i burmistrz Namysłowa podzielili się chlebem z gośćmi dożynkowymi i życzyliby nigdy chleba nie zabrakło w polskich domach. W czasie dożynek rozstrzygnięto konkurs koron żniwnych. Jury jednomyślnie I miejsce przyznało koronie z Gogolina – Karłubca, drugie miejsce otrzymała korona z Roszkowic w gm. Niemodlin, a trzecie z Grocholubia w gm. Walce. W kategorii koron ziarnkowych I miejsce zdobyła korona z Odrowąża, Także Fundacja Środowisko Ekologia ufundowała dwie nagrody po 500 złotych dla twórców koron, które najbardziej podobały się publiczności. Otrzymały je korona ziarnkowa z Odrowąża i korna ze wsi Chróścina w gminie Lewin Brzeski. Nagrody wręczył wiceprezes Fundacji LŚE Piotr Namysło. Gratulujemy!

XVIII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowej wsparła Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Objęła imprezę patronatem medialnym i ufundowała dwie nagrody specjalne. Otrzymali je Julia Królik - jedyna na zawodach kobieta drwal i ekipa francuskich dawali ze szkoły leśników w Bellegarde z jej dyrektorem na czele Diderem Polanowskym. Francuzi w zawodach drwali uczestniczyli już po raz 15. Nagrody wręczył wiceprezes Fundacji LŚE Piotr Namyslo.

Tegoroczne edycje Konkursów : Bezpieczne Gospodarstwo Rolne oraz Konkursu Plastycznego dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa” na etapie wojewódzkim zostały zakończone!
Gala wręczenia nagród odbyła się 28 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.
Przybyli na nią najważniejsi jej uczestnicy - laureaci konkursu ,,Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2017,,. Zostali nimi:
• Małgorzata i Ewald Kamrad, Magdalena Kamrad-Semma ze Starych Kotkowice – zdobywcy I miejsca
• Stanisław Horwat ze Szklar – zdobywca II miejsca
• Janusz i Lidia Sarniccy z Domaszowic – zdobywcy III miejsca

W tegorocznej edycji Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne wzięło udział 31 gospodarstw, czego 9 gospodarstw zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego Konkursu. Laureatom Konkursu zostały wręczone nagrody ufundowane przez wiele instytucji w tym Fundację Ludzie, Środowisko. Ekologia, Fundacja wyprodukowała i sfinansowała film promujący sylwetki laureatów, który ma bardzo dużą oglądalność w mediach społecznościowych w na YOUTUBE i GOOGLE. Film mogli zobaczyć także zebrani goście w czasie gali wręczenia nagród. Gratulujemy laureatom , właścicielom najbezpieczniejszych gospodarstw na Opolszczyźnie!

15 07 Piątkowice
XVII zawody w żniwowaniu metodami tradycyjnymi zorganizowano we wsi Piątkowice (gmina Łambinowice). W tym roku impreza wsparta także finansowo przez marszałka województwa odbyła się w ramach obchodów XX lecia Opolskiej Odnowy Wsi. I była to wyjątkowa międzynarodowa impreza z udziałem żniwiarzy z Ukrainy. Żniwiarze zdobyli wiele nagród w czterech kategoriach indywidualnych: żęciu sierpem, koszeniu kosą, młóceniu cepem i w klepaniu kosy. Natomiast w klasyfikacji drużynowej zwyciężyli żniwiarze z sołectwa Wierzbie i zdobyli złotą kosę. Srebrna kosa trafiła do żniwiarzy z Ukrainy a brązowa do sołectwa Niwnica. Mieszkańcom Piątkowic gratulujemy wytrwałości w realizacji pomysłu a żniwiarzom sukcesu wykaszaniu łanu żyta i przeciwników w tej niezwykłej rywalizacji.

Izba rolnicza w Opolu zorganizowała w ramach PIKNIKU ZBOŻOWEGO promocję zdrowej żywności opolskich rolników. Były potrawy ze zboża, smakowity chlebek, ale także kaszanka gołąbki z kasza i żurek z opolskiego żyta oraz do popicia kawa zbożowa i kwas chlebowy. Obok pikniku odbyła się konferencja dla rolników. Tematem była:, Opolska wieś i rolnictwo, problemy, zagrożenia i szanse. I co ciekawe zainteresowanie i aktywność gospodarzy było, co pokazała dyskusja z naukowcami i urzędnikami, którzy wystąpili w roli ekspertów.

Styria - najbardziej zalesiony i zielony kraj związkowy Austrii - rozciąga się od dzikich i romantycznych terenów parku narodowego Gesäuse przez łagodne wzniesienia krainy Almenland aż po południowo styryjskie winnice. Obecnie Styria to 16 388 km², mieszkańców ok. 1,2 mln. Jest to drugi pod względem wielkości kraj związkowy Austrii. Stolicą jest miasto Graz.
W ramach międzynarodowych warsztatów Bioróżnorodne Opolskie do Styrii w okolice powiatu Leibnitz pojechała grupa liderów odnowy wsi i samorządowców z Opolszczyzny. Tematem warsztatów były, dobre praktyki z zakresu ochrony przyrody i bioróżnorodności na obszarze regionu partnerskiego Styrii, I trzeba przyznać, że dla uczestników warsztatów, którzy odwiedzili kilka miejsc zdaniem austriackich specjalistów ważnych i ciekawych dla bioróżnorodności było interesujące. Miedzy innymi ważne było także poznanie zasad dbania o krajobraz z zachowaniem i ochrona bioróżnorodności.

Na lotnisku w Kamieniu Śląskim odbyła XIV Opolagra. To wielka impreza nie tylko dla rolników. I szkoda, ze patronatu nad nią jak przekonywał organizator odmówił minister rolnictwa. Tymczasem nie zwiedli samorządowcy z Urzędu marszałkowskiego, dla, których ta wystawa ma szczególne znaczenie. Na wystawie zaprezentowało się ponad 400 wystawców z różnych zakątków kraju i z zagranicy. Ciekawa i imponująca była wystawa bydła mięsnego i mlecznego Tegoroczna edycja była nie mniej okazała od poprzednich. Odwiedziło ją prawie 50 tysięcy osób. Organizatorem targów było DLG AGROFOOD i Niemieckie Towarzystwo Rolnicze. Medialnie fund wystawę promowała nasza FUNDACJA LŚE.

Kraj morawsko-śląski – to region administracyjny w Czechach, odpowiednik polskiego województwa, przy granicy ze Słowacją i Polską, u ujścia Opawy i Ostrawicy do Odry. Stolicą kraju jest Ostrawa. Tę czeską krainę w ramach zagranicznych warsztatów edukacyjnych odwiedzili samorządowcy i działacze stowarzyszeń uczestniczący w realizacji projektu Bioróżnorodność Opolszczyzny Skarbem Dziedzictwa Narodowego.W warsztatach uczestniczyła także Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia. Uczestnicy tej wyprawy do Czech zapoznali się z działaniami kraju morawsko śląskiego w zakresie bioróżnorodności.

Politechnika Opolska we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Rekreacji z Polskiej Cerekwi oraz Ludowym Klubem Jeździeckim LEWADA zorganizowała w Zakrzowie II Turniej, Opolska Kuchnia Smaków”.
Były to zawody praktyczne pomiędzy drużynami reprezentantów uczniów z klas gastronomicznych oraz kierunków pokrewnych. Sześć drużyn młodych kucharek i kucharzy w 45 minut przygotowywało smakołyki z grilla.
W II turnieju I miejsce zdobyła drużyna z Zespołu Szkól Zawodowych NR 4 w Opolu. Ale tak naprawdę wygrali wszyscy i dlatego każdy uczestnik konkursu został nagrodzony. Turniej wsparły Izba Rolnicza w Opolu i medialnie Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

Wiceminister rolnictwa Ryszard Janusz Zarudzki odwiedził Opole. W Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z przedstawicielami organizacji rolniczych i szefami instytucji działającymi dla wsi. Wiceminister jest w trakcie realizacji cyklu spotkań wojewódzkich, podczas których prezentuje priorytety ministerstwa pod hasłem „Wzmacniamy polskie rolnictwo”. Wiceminister był pytany przez dziennikarzy o dopłaty dla rolników. Tymczasem w województwie opolskim 98 procent wypłat za kampanię 2016 roku jest na kontach rolników. Do końca czerwca wszyscy otrzymają pieniądze przekonywał wiceminister Ryszard Janusz Zarudzki. Według wiceministra dopłat za 2016 rok nie dostało około 600 rolników z 27 tysięcy rolników. Płatności rolno-środowiskowe są przesunięte o 2-3 tygodnie, ale opóźnień ustawowych nie ma. W spotkaniu uczestniczył cały zarząd Izby Rolniczej w Opolu.

Politechnika Opolska oraz firma Agro-Kombi zorganizowali drugą edycję konferencji pt. ,,Gleba – od niej się zaczyna. W czasie konferencji omówione zostały zagadnienia związane z żyznością i nawożeniem gleby, a prelegentami byli eksperci z Austrii i Niemiec: Hans Unterfrauner z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz Ulrik Volke z przedsiębiorstwa Karner Dungerproduktion.
Organizatorem spotkania była Katedra Inżynierii Biosystemów z Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki. Konferencje promowała Fundacja LŚE.

Walne Zebranie Lokalnej Grupy Rybackiej ,,Opolszczyzna,,. To najlepsza LGR w kraju. III miejsce w hodowli karpia. Najlepiej wykorzystała unijne wsparcie. Teraz ma do dyspozycji czyli do 2020 roku 12 mln zł. Na zebraniu uchwalono jak to wykorzystać.

Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego to projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. W ramach realizacji tej niezwykłej inicjatywy w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie odbyły się warsztaty szkoleniowe "Zakładanie i pielęgnacja modelowych sadów starych odmian drzew owocowych",
Uczestniczyli w nich przedstawiciele gmin i starostw z18 miejscowości, w których w tym roku powstaną sady starych gatunków drzew owocowych.
Udział w warsztatach wzięła też Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia , która promuje działa mieszkańców na obszarach wiejskich Opolszczyzny i projekt: ,,Bioróżnorodność Opolszczyzny - skarbem dziedzictwa przyrodniczego,,

Warsztaty edukacyjne dla rolników odbyły się w Zakrzowie koło Gogolina. Temat:,, Innowacyjne narzędzia w bieżącej praktyce rolnej, czyli bądź mądrzejszy na polu i w biurze,,. Ciekawe spotkanie i niezwykle pokazy precyzyjnego rolnictwa. Organizator Jerzy Koronczok AGRCOM Polska. Do udziału zaproszono Fundację Ludzie Środowisko Ekologia, która w ramach promocji obszarów wiejskich wspiera innowacyjne rozwiązania w rolnictwie.

Zarząd Izby Rolniczej w Opolu uzyskał absolutorium podczas Walnego Zgromadzenia delegatów, które odbyło się 16 maja. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego i udzielenie absolutorium przyjęto jednogłośnie.
Delegaci wysłuchali informacji zarządu na temat rocznej działalności izby.
Walne zgromadzenie przyjęło również wnioski do realizacji, a wśród nich propozycję uproszczenia i urealnienia procedur weterynaryjnych dotyczących rejestracji zwierząt. Zaproponowano też poprawkę do ustawy o ustroju rolnym, która umożliwiłaby przekazanie w prosty sposób następcy gruntów na 10 lat przed przejściem na emeryturę. W zebraniu uczestniczyli także przedstawiciele organizacji i instytucji rolniczych współpracujących z Izbą Rolniczą w Opolu.

Międzynarodowa Konferencja polsko-chińska odbyła się 25 kwietnia w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. To kolejny krok w kierunku realizacji idei budowania bliskich relacji Opolszczyzny z partnerami z Chin w zakresie prowadzenia wspólnych badań naukowych, przedsięwzięć gospodarczych i samorządowych. W konferencji uczestniczyło wielu ekspertów i specjalistów z kraju i zagranicy od lat zajmujących się tematyką polsko -chińską oraz przedsiębiorców, którzy rozważają inwestycje na rynku chińskim. Udział w konferencji wzięła też Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

MTT GLOBalnie to było najciekawsze wydarzenie branży turystycznej w Polsce. Tegoroczna 23. Edycja trwała od 31 marca - 2 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. GLOBalnie to targi o charakterze biznesowo-konsumenckim. Imprezie towarzyszyło szereg wydarzeń rekreacyjno - promocyjnych. Udaną prezentacje w Katowicach miała Opolszczyzna. Nasz region promują Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna, JuraPark w Krasiejowie i miasta; Opole, Nysa, Prudnik i Głuchołazy. Oferowane były min. jest turystyka aktywna, zaproszenia do gospodarstw agroturystycznych i na szlak kulinarnego dziedzictwa, czyli na niezwykle tradycyjne opolskie jadło i nie tylko.

7-9.04.2017 obyło się,, Święto’’ turystyki wiejskiej w Kielcach AGROTRAVEL. W tym roku po zdrowie jedziemy na polską wieś. Takie było przeslanie konferencji turystycznej zorganizowanej w czasie targów. Uczestnikami tego wydarzenia była także fundacja ludzie Środowisko Ekologia. A na targach prezentowało się kilka regionów. Tym razem bez Opolszczyzny. Na konferencjach oraz w czasie branżowych spotkań mówiono o szukaniu zdrowia na wsi w gospodarstwach agroturystycznych. Ciekawa także była konferencja, która zorganizowała w Kielcach w dniu 8 kwietnia Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi I to był mocny opolski akcent w czasie kieleckich targów turystyki wiejskiej.

5.04.2017 W Berlinie odbyło się spotkanie robocze Związku Rolników Niemieckich i Izby Rolniczej w Opolu, Związku Rolników Śląskich oraz Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia. Arwed Blomeyer sekretarz Bauernverband der Vertriebenen zapoznał nas z rolą organizacji rolniczych i ciekawym pokojowym projektem realizowanym w Europie przez rolników i samorządowców. Efektem tego spotkania może być dalsza współpraca z niemieckimi organizacjami rolniczymi oraz wymiana młodzieżowa praktykantów stażystów ze wsi.

W restauracji ,,Kamieniec,, w Kamieniu Śląskim odbyło się doroczne spotkanie członków Europejskiej Regionalnej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dziedzictwo Kulinarne Opolskie – m.in. wręczenie certyfikatów członkowskich nowym i obecnym członkom Sieci, dyskusja nt. możliwości zakupu produktów i surowców bezpośrednio z gospodarstwa rolnego. Można było także posmakować naturalnych soków i kołocza śląskiego produkowanych przez opolskich członków sieci. Był też smakowity obiad przygotowany przez restauracje Kamieniec, która serwuje tradycyjne smaczne jadło i należy do sieci Kulinarne Dziedzictwo Opolskie. Sieć Kulinarnego Dziedzictwa Opolskiego promuje także w ramach swojej działalności Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia.

Petrol Sp. z o.o. Zaprosiła rolników do CWK Opole na szkolenie z zakresu,, Ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Uczestniczyło kilkuset gospodarzy. Warto było posłuchać o nowych przepisach zakupu paliw hurtowo. Urzędnicy, specjaliści i izba rolnicza radzili gospodarzom jak unikać oszustów sprzedających paliwo. Co ciekawe według nowych przepisów na rolnikach spoczywają wymogi rejestracji, bez tego może gospodarza spotkać kara w wysokości 10 tysięcy złotych. Na pytania rolników odpowiadają także nadal eksperci z Petrolu. Można zdawać je telefonicznie lub na e-mail. Więcej informacji na stronie firmy Petrol www.petrol.pl

W Izbie Rolniczej odbyło się spotkanie austriackich rolników i przedsiębiorców działających na wsi z władzami Izby Rolniczej w Opolu. Uczestniczyli także przedstawiciele gminy Tarnów Opolski z wójtem. Spotkanie było przede wszystkim wymianą doświadczeń. Austriaccy rolnicy ze Styrii zwiedzieli także gospodarstwa na Opolszczyźnie. Wysoko ocenili opolskie rolnictwo i mieszkańców wsi. Zaprosili opolskich rolników do złożenia rewizyty w Styrii. Zaproszenie zostało przyjęte.
Styria – kraj związkowy w południowej Austrii. Graniczy ze Słowenią, krajami związkowymi: Burgenland, Dolna Austria, Górna Austria, Salzburg i Karyntia. Stolicą kraju związkowego jest miasto statutarne Graz.

Rozpoczynamy nowy cykl programów Fundacji LŚE - ,,Bezpieczne Gospodarstwo - Bezpieczna Wieś,, .Zaprezentujemy w nim, zasady bezpieczeństwa na wsi. Pokażemy, że na Opolszczyźnie rolnicy mogą i potrafią pracować w polu i w zagrodzie bezpiecznie. Tymczasem Opolszczyzna ma już sukcesy w konkursie ogólnokrajowym. W 2016 roku Zdzisław Załoga z Bukowia, który posiada 400 hektarowe gospodarstwo rolne zdobył pierwsza nagrodę w konkursie regionalnym i stanął na podium w konkursie krajowym zajmując II miejsce.
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w kolejnej, XV edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne W regionie zgłoszenia przejmowane są w oddziale regionalnym do 31 marca.

W dniach 17-19 marca odbyły sie XXIII targi techniki rolniczej Agrotech w Kielcach. Z ponad 150 różnego rodzaju wystaw rolniczych w Polsce. Targi Agrotech są nie tylko największymi targami rolniczymi w Polsce, ale w ogóle jednym z największych targów w Polsce.

W Kielcach były tłumy zwiedzających rolników z całego kraju. Spora grupa gospodarzy przyjechała z Opolszczyzny, których do Kielc zaprosiła Rada Powiatowa Izby Rolniczej w Oleśnie. I trudno się dziwić, ponieważ te targi to oferta dla małych i dużych gospodarstw, dla rolników, leśników i ogrodników

W Kielcach było Sporo nowości ciekawe prezentacje z uroczymi dziewczętami w tle. Na targach nie zabrakło też wystawców z Opolszczyzny Było aktywne stoisko zapraszające na i zaproszenie na czerwcowe Targi Rolnicze w Kamieniu Śląskim - OPOLAGRA 2017,.

Międzynarodowe targi Turystyczne targi ITB w Berlinie zgromadziły 10 tysięcy wystawców ze 187 krajów. Uczestniczyła liczna reprezentacja Polski. Bardzo dobrze, mimo, że skromniej zaprezentowała się Opolszczyzna .Stoisko regionalne przygotowali: Urząd Marszałkowski, Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna i miasto Opole. 9 marca nasze stoisko i targi zwiedzali radni Sejmiku Województwa Opolskiego. W Berlinie od 8 do 12 marca kraje, regiony i przedsiębiorstwa branży turystycznej przekonywały odwiedzających do skorzystania z ich oferty. Niemieccy goście mogli poznać także ofertę wypoczynku na polskiej wsi.

24-25 luty Prószków koło Opola
„Rola i kompetencje Izb Rolniczych w kształtowaniu polityki rolnej w Polsce”, to temat konferencji, która odbyła się w Prószkowie. Spotkanie szefów samorządów rolniczych zorganizowała Izba Rolnicza w Opolu. Przedstawiono między innymi aspekty prawne związane ze sprzedażą bezpośrednią, problemy wysoce zjadliwej grypy ptaków oraz zasady obrotu ziemią na podstawie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Prezentacje przygotowali specjaliści z zakresu prawa, weterynarii oraz podmioty realizujące usługi finansowe i edukacyjne dla rolnictwa.

Niemcom podoba się polski pomysł wspierania małych gospodarstw rolnych.
Niemieckie izby rolnicze przekonują, że także w tym kraju konieczne jest szybkie wzmocnienie małych i średnich gospodarstw. Duże firmy rolnicze wygrywają w walce o rynek z mniejszymi, co zaburza równowagę w tym sektorze. Ziemie rolne są kumulowane w rękach potentatów, a to z kolei powoduje brak możliwości rozwoju mniejszych gospodarstw. Te niepokojące tendencje z niemieckiego rynku przekazała delegacji Izby Rolniczej w Opolu, dyrektor w związku izb rolniczych (Verband der Landwirtschaftskammern) w Berlinie dr Beate Bajorat. Opolską izbę reprezentowali: prezes Herbert Czaja i dyrektor biura Katarzyna Beleć. Niemieckie izby zadeklarowały chęć bliższej współpracy z polskimi, szczególnie w zakresie wymiany doświadczeń między młodymi rolnikami. Gospodarze z naszego regionu będą mogli skorzystać z formy miesięcznych staż. Zasady naboru zostaną niebawem ustalone. Spotkanie odbyło się 16 lutego w siedzibie niemieckiego związku izb rolniczych w Berlinie.

Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia ma partnera do współpracy w Czechach. 31 stycznia 2017 roku na drugim spotkaniu w Jeseniku Zarząd Fundacji podpisał deklaracje współpracy z izbą rolniczą - Okresní agrární komora Jeseník reprezentowaną przez inż. Marie Bubíková, prezesa Izby.

Celem współpracy będzie partnerstwo przy realizacji projektów finansowanych przez Unie Europejską oraz promocja w mediach działalności przedsiębiorców z branży rolniczej, turystyki wiejskiej, spożywczej i leśnictwa na polsko-czeskim pograniczu.

W Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim odbył się XXXII Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych „Herody 2017”. Uczestniczyło 18 zespołów a przez scenę przewinęło się ponad 600 młodych i dorosłych artystów. W tym roku Berła Heroda zdobyli; w kategorii dorosłych, Zespół Bukszpan Zielony, z Prudnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku a w kategorii dzieci: Zespół, Karłowickie Pszczółki,. Na uczestników konkursu posypał się deszcz nagród., Także od Fundacji Ludzie Środowisko Ekologia , która promuje mieszkańców wsi i obszary wiejskie.

W Berlinie odbyły się międzynarodowe targi gospodarki żywnościowej, rolnictwa i ogrodnictwa Zielony Tydzień. W największym na świecie spotkaniu przedstawicieli branży rolnej uczestniczy 1660 wystawców z 65 krajów, w tym z Polski. Krajem partnerskim Zielonego Tygodnia były Węgry. Targi zwiedziło ponad 500 tys. osób - turystów i fachowców z branży rolniczej oraz rolników. Wśród nich byli gospodarze z Opolszczyzny. Dla nich podróż do Berlina zorganizował Związek Śląskich Rolników. Związek zaprosił tez do udziału w podróży studyjnej do Berlina Fundacje Ludzie Środowisko Ekologia. Targi Grüne Woche odbywają się od 82 lat.

Izba Rolnicza w Opolu podsumowała rok ostatnim walnym zgromadzeniem. Po okolicznościowym, świątecznym programie artystycznym, rozpoczęło się spotkanie opłatkowe. Każdego roku jest to okazja do składania rolnikom świątecznych życzeń. Przyłączyli się do nich: wicewojewoda opolski Violetta Porowska, wicemarszałek regionu Antoni Konopka oraz kapelan opolskich rolników, ks. Hubert Janowski. Zaproszeni byli również przedstawiciele środowisk lokalnych, związków i organizacji rolniczych oraz placówek badawczych. Oprócz tradycyjnych życzeń świątecznych, prezes Izby Rolniczej w Opolu Herbert Czaja, życzył rolnikom wytrwałości i stabilizacji na trudnym rynku.

Trwają doroczne spotkania powiatowe Związku Śląskich Rolników.

12 01 2017r. w Pawłowiczkach spotkali się gospodarze z powiatu kędzierzyńsko - kozielskiego. Były ważne dla rolników informacje przekazywane przez przedstawicieli instytucji pracujących na rzecz rolnictwa i firmy obsługujące wieś. Jak się okazuje takich informacji rolnicy potrzebują a dowodem tego jest duża frekwencja na tych zebraniach. Kolejne takie spotkania zaplanowano także Opolu, Strzelcach Opolskich, Krapkowicach Raciborzu, Kluczborku i w Oleśnie.

25 – 27. XII Centralne Targi Rolnicze.
Uroczyste otwarcie odbyło się z udziałem ministra rolnictwa i przedstawicieli wszystkich regionów. Był koncert specjalny Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze. Na scenie targowej wystąpiły także gospodynie z Krośnicy. W prezentacji tradycji uczestniczyły wszystkie regiony w ramach obchodów 150 lecia KGW. Podobała się śląska tradycja zaprezentowana przez gospodynie z woj. opolskiego. Można było podziwiać wiele nowoczesnego sprzętu i innowacji dla wsi. Było tez smaczne i tradycyjne jadło. Takie Centralne Targi Rolnice zorganizowano w Warszawie po raz pierwszy. Wyprawę do Warszawy na targi dla opolskich gospodyń zorganizował Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. I co ciekawe Warszawa chce dorównać innym krajom Europy. Ma to być cykliczna międzynarodowa impreza nie gorsza niż targi w Berlinie, Paryżu czy Hanowerze. Następne targi już w październiku 2017 roku.

Biesiada Bożonarodzeniowa odbyła się w sali Urzędu Miasta i Gminy Biała. Organizatorem był Opolski Związek Rolników i Organizacji Społecznych Uczestniczyło 18 Kół Gospodyń Wiejskich o raz zaproszeni goście przedstawiciele instytucji i organizacji wspierających mieszkańców wsi. Każde koło KGW przygotowało na konkurs świąteczny stroik. I miejsce zdobył pomysł oznaczony nr 1 z KGW Charbielin, Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim gospodyniom, które przygotowywały stroiki. Wszystkie zasługiwały na nagrodę i wszystkie zostały nagrodzone. Nie zabrakło fundatorów. Wśród nich była Fundacja Ludzie Środowisko Ekologia z Opola, promująca i wspierająca działania mieszkańców wsi Opolszczyzny.

Już po raz XXV  odbyły się Spotkania Muzyków Jazzowych w Rudnikach. Impreza ta, która jest ewenementem w środowisku wiejskim  ma już swoją renomę i doczekała się srebrnego jubileuszu. Patronat nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Opolskiego, Starosta Powiatu Oleskiego oraz Wójt Gminy Rudniki. W tegorocznej edycji  zaprezentowało swoje umiejętności wokalne  i instrumentalne osiem grup jazzowych. Byli muzycy z Częstochowy, Zielonej Góry, Wielunia i Rudnik.  Imprezę rozpoczął Zbigniew Namysłowski QUINTET. I nagrodę za przygotowanie interesujących i wartościowych prezentacji. Przyznano zespołowi Sylwia Majchrzak QUINTET z Częstochowy. Od tego roku ta muzyczna uczta ma nową nazwę – to, Spotkanie Muzyków Jazzowych im. Edwarda Wcisło, - nieżyjącego już pomysłodawcy imprezy i wieloletniego jej jurora oraz wychowawcy wielu muzyków jazzowych na wsi. Relacje filmową z imprezy FUNDACJA pokaże także na Facebooku.

2 grudnia 2016 r. w Juraparku w Krasiejowie nagrodzono młodych fotografów z Opolszczyzny. Uczestnicy tego jedynego w swoim rodzaju konkursu p.n., Osobliwości Przyrodnicze w Obiektywie, z Projektu „Bioróżnorodność Opolszczyzny – skarbem dziedzictwa przyrodniczego to dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. I miejsce zdobyła Maja Wróblewska z Publicznego Gimnazjum nr 7 w Opolu.

19 XI 2016 w strugach deszczu zorganizowano na terenach Zamku w Niemodlinie Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego. Na medal spisali się organizatorzy Gmina Niemodlin, Lokalna Grupa Rybacka Opolszczyzna o Rybacy z Niemodlina. Był konkurs kulinarny z nagrodami i smaczny karp z Krogulnej smażony Danusi Majewskiej. Można było to jadło uzupełnić niezwykłym rosołem z karpia, zupa rybna czy karpiem niemodlińskim, pstrągiem lub innymi potrawami kliku mistrzów patelni. Mimo deszczu smakoszy nie zabrakło. Wydaje się, że, kto w święcie uczestniczył i jest nieprzemakalny na pewno nie żałował.

5 11 2016 roku zaingerował nowy rok nauki. W inauguracji uczestniczył biskup Diecezjalny Andrzej Czaja, ksiądz prałat Hubert Janowski - duszpasterz rolników i dyrektor uniwersytetu, Herbert Czaja prezes Izby Rolniczej, zarząd izby rolniczej oraz absolwenci i nowi słuchacze tej niezwykłej istniejącej już 24 lata szkoły ludności wiejskiej. W czasie inauguracji Ciekawe wykłady wygłosili: ksiądz dr Janusz Podzielny, dr n. med. Anna Maria Kowalska Baron i prof. dr hab. Piotr Baron