ul. Północna 2
45-805 Opole

+48 664 316 070
biuro@fundacjalse.pl

2018

Dożynki Prezydenckie 2018

off
W 15 i 16 września, w Spale rozpoczęły się Dożynki Prezydenckie 2018. Na początek na spalskim stadionie odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec, w którym reprezentacje 16 województw wystawiły do oceny swoje żniwne dzieła. Trzeba przyznać, że wieńce zachwycały jury. Wiele koron w tym roku symbolika nawiązywało do obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Zespoły wykonawców koron prześcigały się pomysłach ich prezentacji. Była to niezwykła oprawa, w której artyści pięknie je ośpiewali oraz obtańczyli, pokazując, jak piękny i zróżnicowany jest nasz folklor.
Drugiego dnia spalskich dożynek przed mszą świętą Prezydent RP Andrzej Duda wraz małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z twórcami koron i wręczyli im podziękowanie. Korona z województwa opolskiego inna niż wszystkie tzw.,, ziarnkowa,, zachwyciła parę prezydencką. Ekipie twórców tej niezwykłej korony, gospodyniom ze wsi Odrowąż w gminie Gogolin przyznano wyróżnienie i nagrodę pieniężną.
Główne obchody święta plonów rozpoczęły się od mszy świętej w intencji rolników w kaplicy polowej Armii Krajowej. Uczestniczyli w niej również m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, władze samorządowe województw. Opolszczyznę reprezentowali: Antoni Konopka członek zarządu województwa i starosta dożynek Mariusz Załoga, wraz zona i rodzicami. Mszę św. odprawił arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Dziękował Bogu za udany, choć niełatwy sezon zbiorów, a rolnikom za ich pracę .
Po mszy Andrzej Duda z małżonką wraz z barwnym i kolorowym korowodem dożynkowym przeszli na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie odbył się ceremoniał dożynkowy. Prezydentowi i jego małżonce towarzyszyli starostowie dożynek - Ewa Szydłowska z województwa mazowieckiego i Mariusz Załoga, rolnik ze wsi Bukowie z województwa opolskiego.
Po ceremonii prezydent wraz z małżonką odwiedził wszystkie stoiska w miasteczku regionów. Byli zachwyceni wspaniale zaprezentowanym stoiskiem promocyjnym Opolszczyzny. W tym roku zespól urzędu marszałkowskiego z departamentu rolnictwa i rozwoju wsi w przygotowaniu stoiska wsparli – panie i panowie ze wsi Pilszcz i grupa wieńcowa z Odrowąża z sołtysem Rudolfem Bekieszem. Zaprezentowali się zespół ,,Aksamitki,, z Gogolina i Spółdzielnia Socjalna ,,Pilszczanka,, z Pilszcza. Pokazali warsztaty rękodzieła i robienia pierników.. Panie z Pilszcza przygotowały tez smaczne jadło dla dożynkowych gości stoiska. Śląskim koloczerm z Jemielnicy i krokietami, barszczem ora pierogami z kapustą i grzybami z Pilszcza.